Haber

Alman Hükümeti Açık Denizlerdeki Biyolojik Çeşitliliğin Korunmasına İlişkin BM Sözleşmesini İmzaladı

Alman hükümeti, açık denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) anlaşmasını imzalamayı kabul etti.

Çevre Bakanı Steffi Lemke, Berlin’de hükümetin açık denizlerdeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına ilişkin muhtırayı imzalamayı kabul ettiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Açık denizlerde doğanın korunmasına yönelik kuralların eksikliğine dikkat çeken Lemke, “Artık bu açığı kapatıyoruz.” söz konusu.

“Artık okyanusları daha iyi koruma fırsatına sahip olacağız ki bu çok önemli. Ayrım gözetmeksizin balıkçılık yapılamayan alanlar olacak. Deniz madenciliği yapılamayan alanlar olacak ve deniz ortamı için koruma alanları oluşturulabilecek alanlar olacak. ” dedi Lemke. sözlerini kullandı.

Çevre Bakanı Lemke, anlaşmayı önümüzdeki hafta New York’ta Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile imzalamak istediğini belirtti.

Yaklaşık 20 yıldır üzerinde çalışılan anlaşma, biyolojik çeşitliliğin ülkelerin ulusal denizcilik yetki alanlarının ötesinde korunmasını amaçlıyor.

Denizlerin yaklaşık üçte ikisini kaplayan bu bölgede iklim değişikliği, aşırı avlanma ve gemi trafiği gibi sorunlar biyolojik çeşitlilik üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor.

Anlaşma, bu bölgelerdeki balıkçılık faaliyetlerine kısıtlama getirirken aynı zamanda deniz mayınları, deniz ulaşım yolları ve arama faaliyetlerine de kısıtlama getirecek.

New York’taki BM binasında üye devletlerin imzasına açılacak olan anlaşmanın yürürlüğe girebilmesi için en az 60 ülkenin onayını alması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu