Haber

Branşlara göre sıralama nasıl? ÖSYM KPSS şube bazlı sıralama nasıl kontrol edilir?

1999 yılında Kamu Görevlisi Maddesinde yapılan düzenlemeyle daha önce DMS adı altında yapılan sınavın adı ve nitelikleri KMS olarak değiştirildi. Adaylar, Şube bazında sıralama nasıl? ÖSYM’nin branş bazında KPSS sıralamasına nasıl bakılır? sorularına yanıt arıyoruz. Detaylar burada…

KPSS ŞUBE SIRALAMASI NASIL KONTROL EDİLİR?

2021 Kamu Görevlisi Seçme Sınavına (2021-KPSS Lisans) katılan adayların sınav sonuçlarına göre branş bazlı sıralamaları ÖSYM Aday Süreçleri Sistemine yansıtılmaktadır. Adaylar, şube bazlı sıralamalarını TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr ​​adresinden öğrenebilecekler.

ŞUBELERE GÖRE SIRALAMA NEDİR?

Şube bazlı sıralama işlemlerinin yerleştirme süreçlerine etkisi bulunmamaktadır. Adayları bilgilendirmek amacıyla şube bazlı sıralamalar oluşturulmuş; Aynı alanda sınava giren diğer adaylar arasında kendi başarılarını değerlendirmelerine olanak sağlayan bir hizmettir ve başka hiçbir amaçla kullanılmamalıdır. Adayların bu konular çerçevesinde güncellenen branş bazlı sıralamaları incelemeleri gerekmektedir.

Görüntülenen sayfa bir belge teşkil etmez. Her türlü değerlendirme ÖSYM sisteminde kayıtlı olan bilgilere dayanmaktadır. Adayların ilgili işlemlerin yapıldığı tarih itibarıyla ÖSYM sisteminde aktif olan (YÖKSİS sistemi üzerinden alınan) öğrenim bilgileri ve adayların başvuruda belirttikleri öğrenim bilgileri esas alınarak şube bazlı sıralama süreçleri hazırlanmıştır. Bu tarih itibarıyla aktif öğrenimi sistemde görünmeyenler.

KPSS A KÜMESİ NEDİR?

KPSS-A Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlara İlişkin Genel Yönetmelikte yer almaktadır.

A Grubu takımları; Belirli bir eğitim programının ardından özel yarış sınavına ve yeterlilik sınavına tabi tutularak mesleğe alınan işçiler için oluşturulan ekipler olarak tanımlanmaktadır (Örneğin; Müfettiş ve Uzman Yardımcısı, Stajyer Kontrolör, Kaymakam Adayı).

KPSS-B KÜMESİ NEDİR?

KPSS-B, Türkiye’de devlet kadrolarına personel alımı amacıyla düzenlenen Kamu Personel Seçme Sınavı sonuçlarına göre yapılan atama ve kadro türüdür.

Kpss’de lise, önlisans ve lisans mezunları Kpss B sınavına girmektedir. Sınav 2 yılda bir yapılır. Başvurular Nisan-Mayıs aylarında yapılır. Bu, devlete doğrudan memur alımı içindir.

Sınavda Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Konular Genel Bilgi Sınavı ile Matematik, Türkçe ve Geometri Genel Yetenek Sınavı yer almaktadır.

Lisans öğretmen adayları ve alan mezunları (kamu yönetimi, işletme, maliye vb.) için her yıl sınav yapılmaktadır. Öğretmen adayları genel kültür, genel yetenek, eğitim bilimleri ve alan eğitimi sınavlarına girerler. Alan mezunları genel kültür, genel yetenek ve alan sınavlarına girerler.

haberdogankent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu