Haber

Erzurum’da 13 Kurra Hafız İçin İcazet Töreni Düzenlendi

Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet Akademisi tarafından düzenlenen, Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Din Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi’nde eğitimini tamamlayan 13 Kurra Hafız için “Aşere-Takrib Tayyibe İcazet Töreni” düzenlendi.

Vali Mustafa Çiftçi, törende yaptığı konuşmada; Kur’an-ı Kerim’in tek bir harfinin bile değişmeden, kıyamete kadar varlığını sürdüreceğini; Bunun da Kur’an’ı yazmak ve ezberlemekle olacağını hatırlattı. Fatır Suresi’nde “Kullarımızdan seçtiklerimizi Kitaba (Kur’an’a) mirasçı kıldık” ifadesinin geçtiğine dikkat çeken Vali Çiftçi, ayette adı geçen seçkin kişilerin Hafızlar olduğunu söyledi.

Vali Çiftçi, “Erzurum kadim bir Selçuklu ve Osmanlı şehridir. Geçmişte Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli vilayetlerinden biri ve medeniyetimizin kurucu şehirlerinden biriydi. Erzurum’un yanı sıra, Sivas, Kayseri ve Konya da bulunmaktadır. Selçukluların önemli merkezlerini oluştururlar.

Bu haliyle Erzurum, 1001 hatim geleneğini geçmişten günümüze 500 yıl boyunca sürdüren bir hafızların şehridir. “Diyanet İşleri Başkanlığımıza bağlı, çeşitli yaş gruplarına hitap eden çok sayıda Kur’an kurslarımız var ve bu anlamda geçmişten gelen bir Kur’an altyapımız var” dedi.

Erzurum’da 4-6 yaş grubundan başlayarak her yaşa ve ihtiyaca yönelik Kur’an kurslarının bulunduğunu belirten Vali Çiftçi, kıraat ilmi eğitiminin ezberin bir üst aşaması olduğunu belirterek, “Sayının artmasından dolayı Cenab-ı Hakk’a hamdolsun. Aşere-Tekrib İzni alan hafızların sayısı.” “Dua ediyorum” dedi.

“Cumhuriyet tarihiyle ilgili bazı hocalardan ders aldı”

Diyanet Akademisi Ömer Nasuhi Bilmen Din Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Doç. Dr. Zeki Koçak ayrıca Aşera-Tekrib ilminin Erzurum’da Cumhuriyet tarihinde bazı hocalar tarafından öğretildiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın izniyle Diyanet Akademisi Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen Din Yüksek İhtisas Merkezi’nde ilk kez 20 Ekim 2020’de resmi olarak başlandığını ve 28 Ekim 2023’te tamamlandığını belirten Koçak, ” Sonuçta 3 yıllık yoğun bir eğitimden geçerek Aşera-Tekrib ilmini tamamlayan 13 Kur’an hafızı bu kurstan mezun oldu.” söz konusu.

Kim katıldı?

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Bey’in teşvik ve desteği, Reis ul Kurra Mustafa Demirkan önderliğinde, Akademi Müdürü Doç. Düzenleyen: Erzurum Müftüsü Zeki Koçak Dr. Diyanet Akademisi Erzurum Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Yüksek İhtisas Merkezi tarafından düzenlenen program, Rüstem Can’ın katkıları ve Akademi Eğitim Sorumlusu Eyyüp Karaca’nın sunumuyla Lala Mustafa Paşa Camii’nde gerçekleştirildi. ; Erzurum Valisi Mustafa Çiftçi, Reisü’l-Kurra Mustafa Demirkan, Diyanet Akademisi Lideri Doç. Dr. Enver Osman Kaan, Mushaf Tetkik ve Okuma Komisyonu Başkanı Kurra Hafız Dr. Hafız Osman Şahin, Şeyhu’l-Kurra İstanbul Pendik Haseki İmam Hatip Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi emekli öğretmenlerinden Ramazan Pakdil, Şeyhu’l-Kurra Talip Akbal İstanbul Pendik Haseki Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi emekli öğretmenlerinden, İstanbul Pendik Haseki Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi eğitim görevlilerinden. Kurra Hafız Mahmut Ercan, Üsküdar Beylerbeyi Abdullah Ağa Cami İmamı Hatibi Kurra Hafız Ekrem Öztürk katıldı. – ERZURUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu