Haber

Hollandalılar Sudan’dan tahliye edilecek

Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalar nedeniyle evlerine dönmek isteyen Hollanda vatandaşlarının tahliye edileceğini duyurdu.

Bakan Hoekstra konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

Sudan’da Hollandalıların yanında olduklarını vurgulayan Hoekstra, “Sudan’daki vatandaşları tahliye etmek için çeşitli ülkeler tarafından bir operasyon yapılıyor. Ürdün’de Dışişleri ve Savunma Bakanlığından bir heyet ile Hollanda da buna katılıyor. Hollandalıları olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde tahliye etmek için ellerinden geleni yapacaklardır.” sözlerini kullandı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

15 Nisan sabahı Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde ordu ile paramiliter STK arasında silahlı çatışma çıktı.

Ordu ile HDK arasında, “HDK’nın orduya tam katılımı”nı öngören askeri güvenlik reformu konusunda son aylarda yaşanan çekişme sıcak bir çatışmaya dönüşmüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Kurulu Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve bu temelde hareket edeceklerini açıkladı. .

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre çatışmalarda 400’den fazla insan hayatını kaybetti.

HDK, bayramın ilk gününden itibaren 72 saatlik “insani” ateşkes uygulayacaklarını, akşam saatlerinde ise ordu uluslararası çevrelerin ateşkes davetine uyacağını duyurdu.

haber-bagcilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu