Haber

Hatay Havalimanı Pisti Onarılarak Uçuşa Hazır Hale Getirildi

Hatay Havalimanı Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremler nedeniyle Kahramanmaraş pistinde oluşan çatlaklar, İGA inşaat ve teknik ekipleri tarafından 96 saatte onarıldı. Pistteki onarım çalışması bugün tamamlandı ve HatayHavalimanı işletmeye hazır hale getirildi.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Hatay Havalimanının 3 kilometrelik pistinin 45 farklı noktasında çatlaklar oluştu ve havalimanı kullanılamaz hale geldi. Tüm uçuşlar askıya alındı Hatay Havalimanı pistindeki hasarın İGA inşaat ve teknik ekipleri tarafından onarıldığı açıklandı. İGA’dan yapılan yazılı açıklamaya göre; afet bölgesine gönderilen lojistik yardımların ulaştırılması için hayati önem taşımaktadır. HatayHavalimanının pistinin öncelikli 2 kilometrelik bölümündeki çalışmalar bugün itibarıyla tamamlandı ve havalimanı işletmeye hazır.

İGA’nın inşaat ve teknik ekiplerinin 4 gün boyunca aralıksız çalışarak 45 farklı noktaya hızlı bir şekilde müdahale ettiğini vurgulayan İGA İstanbul Havalimanı Teknik Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Fırat Emsen, afet bölgesine gönderilen lojistik yardımların afetin hızlı geçmesinde hayati rol oynaması gerektiğini söyledi. Hatay ve çevre illerde depremzedelerin aktif olarak teslim edilmesi. Beklenen Hatay Havalimanı’nın İGA ekiplerinin yürüttüğü başarılı operasyon sonucunda bölge için bir yaşam koridoruna dönüşeceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“96 SAATTE 45 BÜYÜK VE 250 KÜÇÜK ONARIM NOKTASINI ONARDIK”

“96 saat gibi çok kısa bir sürede 150 kişilik İGA teknik ekibimiz 45 büyük ve 250 küçük tamir noktasını tamir etti. Yaklaşık 5 bin metrekarelik alanın 4 günde tamir edilip yeniden yapıldığını söyleyebiliriz. Tekniğine uygun asfalt ve beton malzemelerle imal edilmiştir.Toplamda 50 iş makinesi görev almıştır ve son olarak pistimizi bu kadar kısa sürede onararak işletmeye hazır hale getirdik.Amacımız önce pistin 2 kilometrelik kısmını burada açmaktı. ikmalin hava yolu ile yapılıp depremden etkilenen bura ve çevre illere ulaştırılabilmesinin sağlanacağını belirterek, “Hatay Havalimanı pistinin koordineli bir şekilde yeniden hizmete hazır hale getirilmesi çok önemliydi. Nihayetinde ekiplerimiz insanüstü bir gayretle 96 saat gece gündüz çalıştı ve en kısa sürede Hatay Havalimanı’nı yeniden faaliyete geçirmeyi başardık.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu