Ekonomi

CFPB banka dışı finansal ihlalciler için kayıt başlattı

Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB) bugün, tüketici yasalarını ihlal eden banka dışı finans şirketlerini tespit etmeyi amaçlayan yeni bir kamu sicilinin başlatıldığını açıkladı. Bu girişim, tekrar eden kurumsal suçluların tespit edilmesine ve caydırılmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Kayıt defteri, borç tahsildarları, ipotek ve maaş günü borç verenleri, kredi raporlama şirketleri ve diğer kapasitelerde kayıtlı veya lisanslı olmayan diğerleri gibi kuruluşları içerecektir.

CFPB Direktörü Rohit Chopra’ya göre kayıt defteri, Amerikalı aileleri ve işletmeleri, yasadışı faaliyetler için kesilen cezaları sadece ticari gider olarak gören şirketlerden korumak için stratejik bir hamle. İlk olarak 2022’nin sonlarında önerilen veri tabanı, ajansın kurumsal yeniden suç işleme ile mücadeleye yönelik daha geniş çabalarının bir parçasıdır. Buna, aynı yıl içinde denetim programı kapsamında bir Mükerrer Suçlular Biriminin kurulması da dahildir.

Kayıt defteri çevrimiçi olarak halka açık olacak ve eyalet başsavcıları, düzenleyiciler, yatırımcılar ve alacaklıların durum tespiti yapmaları için bir kaynak görevi görecek. CFPB, sektörden gelen geri bildirimlere yanıt olarak, banka dışı ipotek kredisi verenler için ülke çapında bir lisanslama sisteminde zaten listelenmiş olan şirketler için dosyalama sürecini basitleştirmek gibi orijinal teklifte ayarlamalar yaptı.

Bazı sektör itirazlarına rağmen, CFPB yeni yönetmelikteki bazı hükümleri korumuştur. Bunlar arasında üst düzey yöneticilerin mahkeme kararlarına ve icra işlemlerine uyduklarına dair yazılı teyit vermeleri şartı da yer alıyor.

Üyeleri arasında Amazon.com (NASDAQ:AMZN), Apple (NASDAQ:AAPL) ve JPMorgan Chase’in (NYSE:NYSE:JPM) de bulunduğu Elektronik İşlemler Birliği de dahil olmak üzere ticaret örgütleri, daha önce CFPB’den temyiz ve listeden çıkarma prosedürlerini dahil etmesini talep etmişti. Ancak CFPB yetkilileri bugün yaptıkları açıklamada bu tür süreçlerin hayata geçirilmediğini belirtti.

CFPB, bu yeni çerçevedeki ilk kurumsal kayıtların Ocak 2025’te başlamasını bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arhavihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu