Ekonomi

Yatırımcılar faiz indirimi beklentisiyle tahvil alımlarına ağırlık veriyor

NEW YORK – Bu Nisan ayında ABD tahvillerinde yaşanan önemli satışların ışığında, bazı yatırımcılar Federal Rezerv’in olası faiz indirimleri beklentisiyle daha yüksek getirilerden faydalanmak için tahvillere olan tahsisatlarını artırmayı düşünüyor. Güçlü ekonomik veriler ve enflasyon endişelerinin faiz indirimi beklentilerini geri plana itmesine rağmen, gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi Ekim ayından bu yana görülmemiş bir seviye olan %5’e yaklaştı.

Birçok yatırımcı, Fed’in bir sonraki hamlesinin muhtemelen faiz oranlarını düşürmek olacağı beklentisiyle, tahvil fiyatlarındaki düşüşü portföylerindeki süreyi artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Fon yöneticileri genellikle vade spektrumunda faiz düşüşünden kazanç sağlayacak tahvilleri satın alarak süreyi artırıyor ve bu da tahvillerin değerini yükseltiyor.

Goldman Sachs küresel bankacılık ve piyasalar eş başkanı Ashok Varadhan, mevcut güçlü ekonomik büyümeyi ve Fed’in gevşeme eğilimini elverişli koşullar olarak değerlendirdi ve nakitten ipotek, kredi ve gelişmekte olan piyasalar dahil olmak üzere yüksek getirili sabit getirili ürünlere geçiş olacağını öngördü.

Bank of America’nın küresel piyasalar başkanı Jim DeMare, mortgage ve menkul kıymetleştirilmiş ürünlerdeki göreceli değeri kabul etti ancak piyasa belirsizlikleri nedeniyle temkinli olduğunu da ifade etti. Janus Henderson Investors’ın ABD sabit gelirler başkanı Greg Wilensky, geçen yılın dördüncü çeyreğindeki rallinin ardından vadeyi azalttıktan sonra, özellikle eğrinin kısa-orta kısmındaki şirket ve menkul kıymetleştirilmiş tahvilleri satın alıyor.

Geçen yılki tahvil rallisi, soğuyan enflasyon ve Fed’in faiz artırımlarının zirveye ulaştığına dair verdiği sinyaller yatırımcıları cesaretlendirmişti. Ancak, enflasyonun kalıcı olması ve Fed’in para politikasını gevşetmek için aciliyet göstermemesi nedeniyle yörünge değişti ve bazı yetkililer enflasyonun tekrar yükselmesi halinde daha fazla artışa açık.

ICE BofA 7-10 yıllık Hazine Endeksi’nin %-3,8’lik getirisiyle Hazine tahvillerinin yılbaşından bu yana getirisi negatif oldu ve yatırım yapılabilir şirket tahvilleri de Hazine tahvillerine kıyasla daha yüksek getirileri nedeniyle yüksek talep görmelerine rağmen %-2,3’lük negatif getiri elde etti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Enflasyon ve getirilere ilişkin yatırımcı duyarlılığı daha temkinli hale gelirken, BofA Securities fon yöneticisi anketi önümüzdeki 12 ay boyunca getirilerin düşeceğine ilişkin beklentilerin azaldığını gösterdi. Bu ay tahvil tahsisleri 2003’ten bu yana en önemli düşüşü gördü. Cuma günü vadeli işlem traderları 2024 yılında ikiden az faiz indirimi bekliyor ve bu da yıl için en şahin faiz oranı görünümünü yansıtıyor.

Art arda gelen üç enflasyon sürprizinin ardından enflasyonun düşeceğine dair güven azalmış olsa da, F/m Investments’ın baş yatırım yetkilisi Alex Morris gibi bazı yatırımcılar hala süre ticaretini tercih ediyor ve mevcut pozitif reel getirilerde değer görüyor.

LGIM Amerika’da ABD sabit gelir stratejisi başkanı Anthony Woodside, mevcut ekonomik göstergeler ışığında süreyi uzatmak için çok erken olabileceğine inanarak temkinli olmayı öneriyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu