Dünya

Uzay Yolu’ndaki Mr. Spock’ın ana gezegeni ne yazık ki gerçek değilmiş. Peki, Vulcan’a ne oldu?

Star Trek (Uzay Yolu) hayranlarını üzebilecek olsa da, Mr. Spock’ın kurgusal dünyasıyla karşılaştırılan bir ötegezegenin, süper Dünya taklidi yapan yıldız titreşimlerinden başka bir şey olmadığı ortaya çıktı.

Star Trek hayranlarını heyecanlandıran bir şekilde 40 Eridani A yıldızının yörüngesinde olduğu düşünülen gezegenin keşfi ilk olarak 2018’de duyurulmuştu. Star Trek evreninde 40 Eridani A yıldızı, Mr. Spock’ın ana gezegeni Vulcan’a ev sahipliği yapıyor.

Hayranlar, HD 26965 b gezegenini kurgusal Vulcan’la karşılaştıran bu keşifle oldukça mutlu olmuşlardı. Ancak ne yazık ki, HD 26965 b gezegeninin aslında orada olmadığı görülüyor. The Astronomical Journal’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, bunun yerine tespit edilen şey, muhtemelen yıldızın kendisi tarafından üretilen dalgaların veya titreşimlerin bir sonucu.

Bu sinyaller, yıldızların etrafında dönen yabancı dünyaları gözlemlemek için yıldız ışığındaki ince değişimleri izleyen radyal hız yöntemi kullanılarak keşfedilmiş. Yörüngedeki bir gezegenin yerçekimi, bir yıldızı bir yöne doğru çekerek bir anlamda onun “sallanmasına” neden oluyor. Bu yöntem özellikle büyük gezegenlerin bulunması için faydalı, ancak daha küçük gezegenleri bu şekilde tespit etmesi biraz zor.

HD 26965 b, ilk keşfedildiğinde bir süper Dünya olarak sınıflandırılmıştı. Bu tanımlama, Dünya’dan daha büyük ancak Neptün’den daha küçük olduğu anlamına geliyor. Ayrıca yıldızının etrafındaki dönüşünü 42 günde tamamlayacağı düşünülüyordu. Ancak bu ilk keşif sırasında bile keşfi gerçekleştiren gökbilimciler, bunun bazı karışık yıldız hareketlerinin sonucu olabileceği konusunda uyarmışlardı.

Farklı bir gökbilimci ekibi, Arizona’daki Kitt Peak Ulusal Gözlemevi’ne yakın zamanda kurulan bir cihazı kullanarak, daha hassas ayarlanmış radyal hız ölçümleri aracılığıyla keşfi yeniden değerlendirdi. Gökbilimciler, yıldızın dış kabuğunun çeşitli seviyelerinden yayılan ışığın farklı dalga boylarındaki gezegenin sinyalini analiz ettikten sonra önemli bir şekilde, tekil dalga boyu ölçümleri ile tüm ölçümlerin birleşik sinyali arasında kayda değer farklar buldular.

Bunun sonucu olarak, 2018’de tespit edilen sinyalin muhtemelen yıldızın yüzeyinde 42 günlük bir dönüşe sahip olan bir şeyin titremesinden kaynaklandığı sonucuna vardılar. Bu yıldız titreşimi, konveksiyon olarak bilinen, yıldız yüzeyinin altındaki sıcak ve soğuk katmanların türbülanslı karışımından kaynaklanıyor olabilir…

Yani buna göre Vulcan’ın gerçek hayattaki kopyası artık mevcut değil…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu