Haber

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder: Kobani davası hükümleri barış umuduna zarar veriyor

TBMM Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder, “Kobani” bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin davada açıklanan hükümlere yönelik, “Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir.” dedi.
TBMM Genel Kurulunda,
“Bu ülkenin özlemini duyduğu barışı dinamitlemeye devam ediyorlar”

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, “Kobani” bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin davada verilen cezaların yasa dışı ve hukuk dışı olduğunu, büyük bir adaletsizliğe imza atıldığını savundu.

Meclis’in kara bir gün yaşadığını ifade eden Temelli, “Hukuku tanımamak; bu Meclis’i tanımamaktır. Bugün yargılanan arkadaşlarımız bu kara güne aslında direnen arkadaşlarımızdır. Tıpkı İstiklal Mahkemelerine, tıpkı 12 Eylül’e, DGM’lere direnildiği gibi bugün de Kobani kumpas davasına direnenlere ceza yağdırarak intikam almak isteyenler aslında bu cumhuriyeti, bu ülkeyi, bu ülkenin özlemini duyduğu barışı dinamitlemeye devam ediyorlar.” diye konuştu.

Yeni anayasa çalışmalarına işaret eden Temelli, “Bu Meclis’te olmayan, yargılanan, yok sayılan, siyasetten men edilen arkadaşların olduğu bir ülkede anayasa yapılabilir mi? Selahattin Demirtaş’ın, Figen Yüksekdağ’ın, Gültan Kışanak’ın, Sebahat Tuncel’in olmadığı bir yerde anayasa yapılabilir mi?” diye sordu.

Temelli’nin konuşmasını tamamlamasının ardından DEM Partili milletvekillerinin sıralara vurarak davada açıklanan hükümleri protesto etmesi üzerine Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder birleşime ara verdi.

“ÇÖZÜM SÜRECİNE AİT TÜM ŞEYLER DAVA KONUSU YAPILDI”

Aranın ardından Meclis Başkanvekili Önder, “Kobani” bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin davada açıklanan hükümleri değerlendirdi.

Bu cezaların hak edilen cezalar olmadığını öne süren Önder, “Olan memleketin barış umuduna ve birlikte yaşam umuduna yöneliktir.” dedi.

Bütün uyarılara rağmen AK Parti cenahının bunun farkına varmadığını belirten Önder, “Günbegün ortaya çıkan şeylerle görüyoruz; bu da AK Parti’nin ilerideki yargılanmasının ön iddianamesidir. Çünkü Çözüm sürecine ait tüm şeyler kriminalize edilmiştir, cezanın konusu yapılmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Birleşimin kapanmasının ardından DEM Partili milletvekilleri, “Kobani” bahanesiyle düzenlenen eylemlere ilişkin davanın sanıklarının fotoğraflarının yer aldığı pankartları kaldırarak, açıklanan hükümleri protesto etti.

pulumurhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu