Haber

Suudi Arabistan’ın Arjantin galibiyeti ülkeye resmi tatil getirdi

Suudi Arabistan Hükümdarı Selman bin Abdulaziz, ülkesinin ulusal grubunun 2022 FIFA Dünya Kupası şampiyonluk adaylarından Arjantin’i 2-1 mağlup etmesi üzerine yarın ülkede resmi tatil ilan etti.

Karar, Suudi Arabistan Kraliyet Divanı’ndan yapılan yazılı açıklamayla duyuruldu.

Suudi Arabistan ulusal ekibinin Arjantin karşısındaki 2-1’lik galibiyetinin ardından Kraliyet Divanı’ndan yapılan açıklamada, “Suudi Arabistan Kralı, eğitim kurumlarının tüm kademeleri dahil olmak üzere özel ve resmi tüm sektörlerde çarşamba günü resmi tatil olması talimatı vermiştir.” sözüne yer verildi.

Muhammed bin Selman galibiyeti kutladı

Öte yandan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın, ulusal kadronun Arjantin galibiyetini kutladığı anlar toplumsal medyaya yansıdı.

Prens Suud bin Selman, Instagram ve Twitter hesaplarından yaptığı paylaşımlarda, galibiyet sonrası kardeşi Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile büyük sevinç yaşayarak birbirlerine sarıldıkları fotoğrafları yayınladı.

Suudi Arabistan Spor Bakanı Prens Abdulaziz bin Turki el-Faysal da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ulusal kadronun galibiyetini “olağanüstü bir performans ve tarihi bir zafer” olarak niteledi.

Arap dünyası sevince boğuldu

Arap ülkelerinden siyasi önderler Suudi Arabistan ulusal kadrosunun galibiyeti sebebiyle tebrik iletileri yayımladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Lideri Yardımcısı, Başbakan ve Dubai Buyruğu Pir Muhammed bin Raşid Al Maktum “Hak edilmiş bir zafer. Bizi mutlu eden, eğlendiren ve memnun eden Suudi milli takımını tebrik ediyoruz.” iletisini paylaşırken, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid de Suudi Arabistan ulusal kadrosunu tebrik etti.

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, “Kazanan kardeş Suudi Arabistan halkına tebrikler” iletisini paylaşırken, Hamas Siyasi Ofis Lideri İsmail Heniyye ve Ürdün Veliaht Prensi Prens Hüseyin bin Abdullah da tebrik iletileri yayınlayanlar ortasında yer aldı.

Arap dünyasının önde gelen sanatkarlarından Amr Diyab ve Ahlam üzere bir çok ünlü isim de Suudi Arabistan ulusal kadrosunu tebrik etti.

Maç heyecanı Suudi Arabistan ile hudutlu kalmadı. Mısır, Kuveyt ve Gazze Şeridi’nde de maçın akabinde sokaklarda kutlamalar yapıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu