Ekonomi

Southwest Airlines öğrenci seyahat programı nedeniyle dava ile karşı karşıya

Edward Blum liderliğindeki American Alliance for Equal Rights tarafından bugün Dallas’taki federal mahkemede açılan bir dava, Southwest Airlines’ın Hispanik lisans ve yüksek lisans öğrencilerine ücretsiz gidiş-dönüş uçuş sağlayan programına meydan okuyor. Davada, 2004 yılından bu yana uygulanmakta olan programın, Hispanik olmayan öğrencileri kapsam dışında bırakması nedeniyle ırk ayrımcılığı yaptığı iddia ediliyor.

Lánzate! Seyahat Ödülü Programı, Southwest Havayolları ile Hispanik Kolejler ve Üniversiteler Birliği arasındaki ortak bir girişim olup, öğrencilerin dört gidiş-dönüş bileti almaya hak kazanabilmeleri için Hispanik olmalarını ve evlerinden en az 200 mil uzakta yaşamalarını gerektirmektedir. Program başlangıcından bu yana 1,500’den fazla öğrenciyi desteklemiştir.

Blum’un grubu, programın kriterlerinin, kar amacı gütmeyen kuruluşunun üyesi olan iki Asyalı ve beyaz öğrencinin başvurmasını engellediğini iddia ediyor. Dava, Southwest’in mevcut uygunluk koşullarını kullanmasını durdurmayı amaçlıyor ve Blum, havayolu şirketinin programı ırk veya etnik kökene bakılmaksızın tüm öğrencilere açması gerektiğini belirtiyor.

Dava dilekçesinde programın, sözleşmelerde ırk ayrımcılığını yasaklayan 1866 tarihli Medeni Haklar Yasası’nın 1981. bölümünü ve federal fonlardan yararlanan programlarda ayrımcılığı yasaklayan 1964 tarihli Medeni Haklar Yasası’nın VI. bölümünü ihlal ettiği ileri sürülüyor. Şikayet, Başlık VI iddiasının temeli olarak COVID-19 salgını sırasında Southwest tarafından alınan federal fona işaret ediyor.

Merkezi Dallas’ta bulunan Southwest Airlines, raporlama sırasında davaya yanıt olarak bir yorumda bulunmamıştı.

Bu dava, son aylarda kurumsal çeşitlilik girişimlerini hedef alan çeşitli davaların açılmasında rol oynayan Blum’un daha geniş kapsamlı çabalarının bir parçası. Blum’un daha önceki hukuki çabaları ABD Yüksek Mahkemesi’nin üniversiteye kabullerde ırk unsurunun dikkate alınmasını kaldırmasını sağlamıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu