Ekonomi

Seaport Global, tahsilat endişeleri nedeniyle Discover Financial hisselerinin notunu düşürdü

Cuma günü Seaport Global Securities, Discover Financial (NYSE:DFS) hisseleri üzerindeki notunu Satın Al’dan Nötr’e çevirdi. Revizyon, Discover Financial’ın Şubat 2024 için kredi kartı trendlerini açıklamasını ve beklenenden daha yüksek tahsilat oranlarını vurgulamasını takiben yapıldı.

Discover Financial, Şubat ayı için temerrüt oranlarında mevsimsel beklentilere paralel olarak hafif bir düşüş bildirdi. Bir önceki aya göre 1 baz puanlık düşüşle temerrüt oranı %4,01’e geriledi ve tarihsel ortalama olan 3 baz puanlık düşüşe yaklaştı. Yıllık bazda temerrüt oranı 127 baz puan artarak Aralık ve Ocak aylarında gözlenen artışlara kıyasla hafif bir iyileşme göstermiştir.

Ancak, Şubat ayı için tahsilat oranı bir önceki aya göre 63 baz puan ve bir önceki yıla göre 246 baz puan artarak %5,86’ya yükselmiştir. Bu artış, ilk çeyrekteki tahsilat oranının konsensüs tahmini olan %5,40’ı aşabileceğine işaret ediyor. Seaport Global, tahsilat oranının 2024 ortalarında zirve yapmasını, ardından yılın geri kalanında istikrar kazanmasını ve 2025’te potansiyel bir düşüş yaşamasını bekliyor.

Discover Financial’ın kredi kartı portföyündeki büyüme de yavaşlama göstererek, Ocak ayındaki %12,2’den Şubat ayında %11,5’e geriledi ve Şubat 2023’teki %22,6’lık zirveden önemli ölçüde daha düşük bir artış gösterdi. 2024’ün ilk çeyreğinde yıldan yıla büyüme için piyasa konsensüsü %8,8’dir.

Seaport Global’in not indiriminde, Discover Financial’ın Nötr nota sahip olan Capital One tarafından satın alınmasının da etkisi var. Firma, not değişikliğinin 2024 sonu veya 2025 başında gerçekleşmesi beklenen işlemin tamamlanmasına yönelik güven kaybından kaynaklanmadığını açıkladı.

InvestingPro İçgörüleri

Seaport Global Securities tarafından Discover Financial’ın (NYSE:DFS) kredi kartı trendleriyle ilgili olarak dile getirilen endişelerin ortasında, InvestingPro verileri yatırımcılar için ek bağlam sağlıyor. Şirketin Piyasa Değeri 30,87 milyar dolar olup, Fiyat/Kazanç (F/K) Oranı 11,01’dir ve hisse fiyatına göre kazancını yansıtmaktadır. Daha spesifik olarak, 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki ay için Düzeltilmiş F/K Oranı 10,45’tir. Bu değerlemeler, Discover Financial’ın hisse senedinin kazançlarına göre makul bir fiyattan işlem görüyor olabileceğini göstermektedir.

Ayrıca, şirketin Brüt Kar Marjı aynı dönem için %93,82 ile oldukça yüksektir ve 9,842 milyar $ olan geliri üzerinden güçlü bir karlılığa işaret etmektedir. Bu finansal sağlık, şirketin temel ticari faaliyetlerinin verimliliğini gösteren %40,21’lik sağlam bir Faaliyet Gelir Marjı ile daha da vurgulanmaktadır.

Yatırımcılar Discover Financial’ın temettü geçmişine de ilgi gösterebilirler. InvestingPro Tips‘e göre, şirket 18 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürmekle kalmamış, aynı zamanda 13 yıl üst üste temettü ödemelerini artırarak hissedarlara değer iade etme taahhüdünü göstermiştir. Buna ek olarak, şirket 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın bir fiyatla işlem görüyor ve bu zirvenin %96,98’ine sahip ve son altı ayda toplam %39,91 getiri ile büyük bir fiyat artışı yaşadı.

Discover Financial’ın yatırım potansiyelini daha derinlemesine incelemeyi düşünenler için, abonelikle erişilebilecek 7 ek InvestingPro İpucu mevcuttur. İlgilenen okuyucular INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden faydalanabilir ve bilinçli kararlar almalarına yardımcı olacak daha fazla bilgi edinebilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu