Haber

Roma’daki iklim aktivistleri Barcaccia çeşmesini hedef aldı! Kömür bazlı sıvı döktüler

ensonhaber.com

İklim ve çevre aktivistleri, iklim değişikliği konusunda farkındalık yaratmak için farklı yollar deniyor.

Farklı ülkelerde ünlü ressamların resimlerini yapan grup, farklı prosedürlerle de ön plana çıkıyor.

Eylemcilerin bu seferki hedefi 17. yüzyılda inşa edilen ve Roma’nın turistik noktalarından biri olan İspanyol Merdivenleri’nin önünde yer alan Barcaccia çeşmesi oldu.

Turistik nokta, kendilerini “Son Nesil (Ultima Generazione)” olarak adlandıran iklim aktivistleri hareketinin sahnesi oldu.

Kömür bazlı sıvı döktüler

Biri kadın olan aktivistler, öğle saatlerinde turistlerin meydanda olduğu sırada çeşmeye kömür bazlı sıvı dökerek küresel ısınmayı artırdığı gerekçesiyle fosil yakıtların kullanımını protesto etti.

Fosil kullanımı protesto edildi

İklim aktivistleri, küresel ısınmadaki hızlı artışı önlemek için fosil yakıt kaynaklı emisyonların durdurulması çağrısında bulundu.

Üç aktivist gözaltına alındı

Eylemcilerin döktüğü sıvı nedeniyle çeşmenin suyunun karardığı görülürken, 3 eylemci güvenlik güçleri tarafından çeşmeden çıkarılarak gözaltına alındı.

Roma Belediye Başkanı Roberto Gualtieri çeşmeyi incelerken aktivistlerin hareketini kınadı.

“Kültürel mirasımıza zarar verenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır”

İtalya Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano da yaptığı yazılı açıklamada Barcaccia çeşmesine yapılanların çok önemli olduğunu belirterek, şunları söyledi:

Bu bardağı taşıran son damla oldu. ‘Yeter artık’ demenin zamanı geldi. Kültürel mirasımıza yönelik, çevrenin korunması ile hiçbir ilgisi olmayan sistematik bir Vandalizm ile karşı karşıyayız. Kültürel mirasımıza kim zarar verirse en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

İşlemler arttı

Öte yandan iklim aktivistleri son dönemde İtalya’daki tarihi turistik yapılara ve anıtlara yönelik eylemlerini artırdı.

Aktivistlerin, Floransa Belediyesi olarak kullanılan tarihi Vecchio Sarayı ile Milano’daki turuncuya boyanmış Vittorio Emanuele 2 Anıtı’na saldırması her iki eyleme de çok sayıda kişinin ilgisini çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu