Haber

Rapor: İsrail Ablukası Yüzünden Gazze Nüfusunun Yüzde 57’si Gıda Güvensizliği Yaşıyor

GAZZE, 29 Kasım (Xinhua) — Filistinli yetkililer Pazartesi günü yaptığı açıklamayla Gazze Şeridi nüfusunun yüzde 57’sinin İsrail’in 16 yıldır kıyı şeridine uyguladığı abluka yüzünden besin güvensizliği yaşadığını bildirdi.

Filistin Memleketler arası Bağlantılar Kurulu, İslami Direniş Hareketi (Hamas) ile ilişkili komitenin eşgüdümüyle Gazze’de düzenlenen bir konferansta açıkladığı raporunda, kıyı şeridindeki yoksulluk oranının yüzde 64’e tırmandığını belirtti.

2 milyonun üzerinde Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi, Hamas’ın 2007 yılında bu kıyı şeridinin kontrolünü silah yoluyla eline geçirmesinden bu yana İsrail ablukası altında bulunuyor.

Hamas kontrolündeki kıyı şeridinin 360 kilometrekarenin üzerinde yüzölçümüne sahip olduğunu ve dünyada en yoğun nüfusa sahip bölgelerinden biri olarak görüldüğünü hatırlatan rapora göre, nüfusun yüzde 80’i, milletlerarası örgütlerin insani yardım ve bağışlarına bağımlı.

Konsey Lideri Basem Naim, konferansın memleketler arası toplumu harekete geçirmeyi ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılmasına yönelik siyasi pozisyonu savunmayı amaçladığını söyledi.

Naim, konferans katılımcılarına hitaben, “16 yıldır Gazze Şeridi’ne uygulanan İsrail ablukasının, son verilmesi için baskı uygulanması gereken bir hata olduğuna inanıyoruz” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu