Haber

Patronlar Asgari Ücretten Memnun: “Son 6 Toplantıda Asgari Ücrete Karşı Çıkmadık”

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, taban fiyat görüşmelerinin önümüzdeki günlerde başlayacağını söylerken, son 6 asgari fiyatta hiçbir ‘karşı görüş’ bulunmadığını belirtti. 2022 ve 2023 yıllarında yılda iki kez müzakereler yapıldı.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen “Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yılı Çalışma Hayatı Sempozyumu”nda açıklama yapan TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, baz fiyat görüşmelerine değindi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, yakında başlayacak Asgari Fiyat Kurulu görüşmelerine ilişkin, “Hem çalışanlarımızı hem de işverenlerimizi enflasyonun olumsuz etkilerine karşı korumaya devam ediyoruz.”

TİSK’ten Koç, Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerine ilişkin, ‘Son 6 asgari ücretin tamamında imzamız var. Hiçbiri hakkında muhalif düşüncemiz yok” dedi.

Geçtiğimiz yıllarda asgari ücret görüşmelerinin ardından yapılan açıklamalarda işçi tarafının yorumlarının olduğu biliniyordu.

Akansel yaptığı açıklamada, ‘Asgari fiyat görüşmelerinde her zaman masada olmaya önem verdik. Son 4 yılda 6 adet Asgari Fiyat Tespit Kurulu toplantısı yapılmıştır. TİSK olarak her zaman masadaydık, olmaya da devam edeceğiz. Son 6 baz fiyatın tamamında imzamız var. “Bunlardan hiçbiri hakkında muhalif bir görüşümüz yok,” diyerek, “Geçtiğimiz yıl bu çabalarla çok önemli bir yapısal reform elde ettiğimiz için ne kadar şanslı.” Asgari fiyat üzerindeki vergi yükü 2022 yılı itibarıyla kaldırılarak, tüm çalışanların asgari fiyata kadar gelirleri üzerinden vergi muafiyeti sağlandı. ‘Bu gelişme Türk çalışma hayatı için çok önemli’ ifadesi de dikkat çekti.

Bakan Işıkhan konuşmasında, “Hem çalışanlarımızı hem de işverenlerimizi enflasyonun olumsuz etkilerine karşı korumaya devam ediyoruz.”

Gençlere yönelik politikalara oldukça fazla zaman ayırdıklarını kaydeden Işıkhan, genç istihdamına yönelik nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi konusunda da çalıştıklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu