Haber

Macaristan Başbakanı Orban, AB yönetimini ‘siyasi şantaj’ yapmakla suçladı

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB liderliğinin siyasi şantaj yaptığını belirterek tüm hayati projelerde başarısız olduğu için istifa etmesi gerektiğini söyledi.

Orban bir basın toplantısında yaptığı açıklamada şu cümleleri kaydetti:

Şu anda AB liderleri yeşil geçiş, sürdürülebilirlik politikası, göç, yaptırımlar ve savaş yanlısı politikalar gibi kendi seçtikleri kilit projelerle AB’deler ve hepsi başarısız oldu. Mevcut AB liderliği gitmeli, yeni liderlere ihtiyacımız var.

Orban ayrıca konuşmasında, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen‘in ‘göç ve cinsiyet karşıtı politikaları nedeniyle’ Macaristan’ın AB fonlarından para alamayacağını söylemesi sebebiyle Brüksel’in hukukun üstünlüğünü ‘siyasi şantaj‘ olarak kullandığını söyledi.

Daha önce Orban, Brüksel’in ‘bazı kararlarının arkasında Avrupa’dan ziyade ABD’nin çıkarlarının olduğunu’ hissettiğini söylemişti. Yaz aylarında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde artık seçmenlerinin çıkarlarına hizmet etmeyen Avrupalı liderlerin yapısını kolayca değiştirebileceğini belirtmiş ve ayrıca mevcut AB liderliğinin kriz durumlarıyla baş edemediği için değiştirilmesi gerektiğinin altını çizmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu