Ekonomi

Lockheed Martin Firefly Aerospace ile 25 fırlatmayı güvence altına aldı

ABD’li savunma müteahhidi Lockheed Martin, Firefly Aerospace ile 2029 yılına kadar Firefly’ın Alpha roketini kullanarak 25 fırlatmayı içeren yeni bir satın alma anlaşmasını onayladı. Bu gelişme, Lockheed’in Firefly’ın ABD’nin hem batı hem de doğu kıyılarından fırlatma kabiliyetlerinden yararlanarak alçak Dünya yörüngesine uzay araçları ve faydalı yükler yerleştirmeyi hedeflediği bir dönemde gerçekleşti.

Teksas merkezli Firefly Aerospace şirketinin bir ürünü olan Alpha roketi, küçük ve orta ölçekli ticari yörünge fırlatmalarına hitap etmek üzere tasarlanmıştır. Anlaşmanın mali koşulları açıklanmamış olmakla birlikte, Lockheed Martin Firefly’ın düşük maliyetli fırlatma araçlarının kullanılmasının şirketin kendi finanse ettiği teknoloji tanıtım görevleri için riski azaltmasının beklendiğini belirtti.

Lockheed Martin’in uzay bölümü geçtiğimiz günlerde, havacılık ve uzay üreticisi Boeing ile ortak girişimi olan United Launch Alliance (ULA) aracılığıyla artan fırlatma faaliyetlerine atfedilen bir kar artışı bildirdi. Uzay bölümünün başarılı çeyreği sektördeki daha geniş çaplı stratejik hamlelerle de uyumlu. 2006 yılında roket programlarını birleştiren Boeing ve Lockheed Martin’in ULA girişimindeki hisselerini satmayı düşündükleri bildiriliyor.

Firefly Aerospace ile yapılan anlaşma, Lockheed Martin’in önümüzdeki yıllarda faydalı yükleri için uzaya erişim sağlamaya yönelik önemli bir taahhüdüne işaret ederken, şirket havacılık ve uzay sektöründeki fırlatma seçenekleri ve ortaklıkları portföyünü genişletmeye devam ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu