Ekonomi

Kredi almak zorlaştı, konut satışları düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre nisan ayında Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,6 azaldı. Konuşma konusundaki düşüş Mart’ta yüzde 21,4, Şubat’ta ise yüzde 18 oldu.

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası Başkanı Hakan Akçam, konut satışlarındaki düşüş eğilimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Konut satışlarındaki düşüşün piyasada da hissedildiğini belirten Akçam, bu düşüşün fiyatların düştüğü anlamına gelmediğini söyledi. Akçam, “Gayrimenkul danışmanları olarak önemsediğimiz nokta fiyatların düşmesi.

Konut satışlarındaki düşüşün ilişkisine dikkat çeken Akçam, şunları söyledi:

“Geçenlerde özel bir bankadan aldığım rakamla karşılaştırıldığında konut kredisi faiz oranı ile yüzde 3,2 ile 3,43 arasında tarihin en yüksek rakamları arasındayız. krediler çok değerlidir. Maliyet değerli çünkü daire maliyeti yüksek bu da müşteriye satılacak evin yüksek fiyattan satılacağı anlamına geliyor. Vatandaş yüksek fiyata aldığı daireyi kiralamak istediğinde bu da kira fiyatlarına yansıyor.”

‘RENE SÖZLEŞMESİ MUTLAKA E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILMALIDIR’

Orta ve uzun vadede Türkiye’nin konut sorununun çözümü için çeşitli yöntemlerin uygulanabileceğini vurgulayan Akçam, “İki konutlu bir gayrimenkulün sahibi, üçüncü bir konut aldığında ciddi bir vergilendirme ile karşı karşıya kalmalı. Gayrimenkul kiracısının son oturduğu konutun kira bedelinin resmi olarak belirlenebilmesi için başvuruda bulunuldu” dedi.

‘YÜZDE 25 SINIRINI UZATMAK PİYASAYI KAOSA ÇEKİYOR’

Kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan uygulamanın 1 Temmuz’a kadar uzatılmasına ilişkin açıklamaları değerlendiren Akçam, şu ifadeleri kullandı:

“Yüzde 25 sınırının uzatılması piyasayı biraz daha kaosa sürüklüyor. Geçmişteki TEFE-TÜFE uygulamasına geri dönmekte fayda var. İki tarafı da korumak için TEFE-TÜFE ortalamasının bölünmesi gerekiyor. 12 aya kadar ve zam talep edilmelidir.”

Akçam, gayrimenkul davalarında arabuluculuk şartı getirilmesinin konut sektörünü olumlu etkileyeceğini ancak maliyetlerin düşürülmesiyle kalıcı bir çözüme ulaşılabileceğini söyledi. Ayrıca kiralar konusunda ev sahiplerinin vicdani olması önemli” dedi. (EKONOMİ HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu