Haber

KKTC’nin 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Tokat’ta kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) “20 Temmuz Barış ve Özgürlük Günü” Tokat’ta kutlandı.

Barış ve Özgürlük Bayramı münasebetiyle Türkiye Gaziler Derneği Tokat Şubesi ile Türk Harbi Sakat Gaziler, Şehitler, Dullar ve Yetimler Derneği Tokat Şubesi iş birliğinde Tokat Belediyesi Hıdırlık Sosyal Tesislerinde program düzenlendi.

Tokat Vali Yardımcısı Kaya Çelik burada yaptığı konuşmada Kıbrıs Barış Harekatı’nda şehit olanlara Allah’tan rahmet diledi ve gazilere de şükranlarını ilettiğini söyledi.

Barış Harekatı döneminde Türkiye’nin bugüne göre çok daha zayıf durumda olduğunu belirten Çelik, “O dönemde bile oldubittilere boyun eğmedik. Bugün aynı dirayeti çok daha güçlü bir şekilde gösteriyoruz ve mevcut yönetimimiz de aynı şekilde devam ediyor.” söz konusu.

Türk Muharip Gaziler Derneği Tokat Şube Başkanı ve Kıbrıs gazisi Bilal Özmen de 1974 yılında Kıbrıs’ta Türklere zulmedildiğini belirterek, “Amaçları Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak, oradaki Türkleri ortadan kaldırmaktı. Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs’a müdahale kararı aldı ve başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Kıbrıs Türkümüzü katliamdan kurtardık. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ilelebet yaşayacak.” sözlerini kullandı.

Harekatın ikinci gününde Kıbrıs Ortaköy’de çarpıştıklarını anlatan Özmen, “Yedek birliği önümüzdeydi. Onlardan mermi aldım. Beni tümen komutanımız Mustafa Doğan Erol’un meclisine götürdüler. Bana su verdi. Kalktı, sarıldı, öptü. Bir arkadaşım 5 kilometre sırtüstüydü. Onu revire götürdü.” dedi.

karakeciliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu