Haber

Kerkük’te Protestolar: 4 Kişi Hayatını Kaybetti

Irak’ın Kerkük kentinde cumartesi günü 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylar protesto edildi.

Kentin Kürt nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Şorca bölgesinde toplanan bir grup gösterici, hafta sonu 4 kişinin hayatını kaybettiği olaylara tepki gösterdi.

Sorumluların yakalanıp adalet önüne çıkarılması taleplerini dile getiren kalabalık, “Kerkük’te sadece Irak bayrağı değil, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin bayrağı da olmalı” ve “Burası Kürdistan” gibi sloganlar attı.

Grup üyeleri, taleplerinin karşılanmaması halinde daha geniş çaplı bir gösteri düzenleyeceklerini belirtti.

Gösterinin başlamasından kısa süre sonra bölgeye çok sayıda polis ve güvenlik gücü sevk edildi.

Kalabalık daha sonra olaysız bir şekilde bölgeyi terk etti.

Olayların büyümesi üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (KBY) bağlı Peşmerge güçleri, terör örgütü DEAŞ’ın 2014 yılında ortaya çıkmasından sonra Kerkük’te Irak ordusunun boşalttığı üslere konuşlanmaya başladı ve kentin kontrolünü 3 yıl boyunca fiilen ele geçirdi.

IKBY’nin 25 Eylül 2017’de gerçekleştirdiği sözde “bağımsızlık referandumu” ve Kerkük’ü ilhak etme girişiminin ardından, merkezi hükümete bağlı güçler 16 Ekim 2017’de Kerkük’e girerek kentteki Peşmerge varlığına son vermişti.

Irak ordusu, KDP binasını boşaltarak Kerkük Harekat Komutanlığı karargahına dönüştürdü.

Aktivistler, Başbakan Muhammed Şii Sudani’nin talimatıyla binanın boşaltılarak KDP’ye teslim edilmeye hazırlandığı iddialarına karşı 25 Ağustos’ta başlatılan protestolar kapsamında Erbil-Kerkük yolunu trafiğe kapattı.

Kürtlerin ağırlıklı olarak yaşadığı Rahimawa bölgesinde toplananlar da karşı gösteri düzenledi.

Ordunun kullandığı binanın KDP’ye verilmesi gerektiğini savunan göstericilerin karargâh önünde Arap ve Türkmenlerin sürdürdüğü hareket alanına yaklaşması ve olayların büyümesi üzerine kentte sokağa çıkma yasağı getirildi.

Olaylarda 4 kişinin öldüğü, 15 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu