Haber

Kastamonu’daki ortaokul öğrencileri planetaryumda ‘uzay’ heyecanı yaşadı

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzay görevi dolayısıyla Kastamonu’da bir okulda kurulan planetaryumda öğrenciler uzayla ilgili görüntüleri izledi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Türk Yüzyılında Yeni Astronotlar İçin Kastamonu Olarak Buradayız” projesi kapsamında Şehit Mehmet Yılmaz İmam Hatip Ortaokulu’na planetaryum kuruldu.

Öğrenciler okul bahçesinde roket fırlatma denemeleri yaptıktan sonra planetaryumda uzayla ilgili görselleri izlediler.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Milli Uzay Programı doğrultusunda farkındalık yaratmak amacıyla etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Planetaryumla öğrencilere farklı bir deneyim yaşama fırsatı verildiğini belirten Gümüş, “Bugün siz değerli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle birlikte Türkiye’nin Ulusal Uzay Programı’nda ‘biz de varız’ diyoruz. Halk neden olmasın dedik. Alper Gezeravcı’nın ‘Sıradaki astronotumuz kim olacak?’ sorusuna ise Şehit Şerife Bacı’nın torunu olarak bir sonraki astronotlarımızın Kastamonulu olduğunu söylüyoruz.” İfadelerini kullandı.

Öğrencilerden Tuana Şevval Güneyli, etkinlik sayesinde gezegenleri tanıdıklarını belirtti.

Eğlenceli aktiviteler yaptıklarını belirten Güneyli, kendisinin de Gezeravcı gibi uzaya gitmek istediğini söyledi.

Sümeyya Erenci, “Alper Gezeravcı uzaya gitti. Bundan çok mutluyuz. Bu yüzden uzayla ilgili bir platform oluşturdular. Merak ettiğimiz için bunları deneyimleme fırsatımız var. Bizim için çok güzel oldu.” söz konusu.

Uğur Çırak, etkinliği çok beğendiğini belirterek, “Platformun içi çok güzeldi. Dünya’yı, Ay’ı, astronotları, uzay aracını gördük. Bunları izledikten sonra uzaya gitmek istiyorum.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu