Ekonomi

İhracatçı ve reel sektöre yönelik Hazine garantili yeni destek paketi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine bazlı kredi garanti sistemi kapsamında uygulanacak yeni takviye paketine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yeni ekonomik program kapsamında seçici kredi uygulamalarının önemine dikkat çeken Şimşek, bu şekilde üretimi ve ihracatı artırmayı hedeflediklerini belirterek, ihracatın ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çekti.

Hazine destekli kredi garanti sistemiyle bugüne kadar çeşitli segmentlerde faaliyet gösteren ve teminat yetersizliği yaşayan birçok ticari işletmenin finansmana erişiminin sağlandığını vurgulayan Şimşek, “Güncel ekonomik gelişmeler kapsamında yeni destek paketleri, yatırım, ihracat, sürdürülebilirlik yatırımları ve dijital dönüşüm sektörel ihtiyaçlar dikkate alınarak hayata geçiriliyor.” Bu konuyla ilgili çalışmalarımız tamamlanma aşamasına geldi” dedi.

“Uzun vadeli fırsat sağlanıyor”

Söz konusu destek paketlerinin bankacılık sisteminde mevcut makro ihtiyati çerçeve içerisinde, piyasa koşulları ile bankacılık unsur ve ilkelerine uygun olarak kullanılacağını belirten Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz asıl departmanımız olan ihracatçılarımızın her zaman arkasındayız ve onları desteklemeye devam ediyoruz. Yeni destek paketimizle firmalarımıza 25 milyar liralık garanti karşılığında 30 milyar liralık kredi imkanı sunacağız. Yeni destek paketleriyle birlikte firmalarımıza 30 milyar liralık kredi imkânı sunacağız. Teminatı yetersiz olan firmaların finansmana erişiminin kolaylaştırılması amaçlanıyor. Söz konusu kredi imkanı, kredi garanti kurumları aracılığıyla sağlanacak “Paketlerde genel olarak ticari krediler için 24 aya kadar vade ve üzeri vade belirlenebilecek. Yatırım kredileri için 120 aya kadar vade imkanı.”

Krediler protokol çalışmalarının ardından kullandırılacak.

Tahsis edilen kefalet limitleri belirlenirken benzer amaçlı diğer paketlerin kullanılmayan limitlerinin yeni paketlere aktarılmasının planlandığını belirten Bakan Şimşek, “Bakanlığımız ile Kredi Garanti Vakfı AŞ arasında protokol çalışmalarının tamamlanmasının ardından, İhracatı Geliştirme AŞ ve bağlı ortaklığı Finans Kefalet AŞ’nin katılımıyla yeni takviye paketleri kapsamında ödemeler başlayacak.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu