Haber

Hasta akademisyeni işten çıkartan üniversiteye yargı ‘dur’ dedi

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde profesör olarak vazife yapmaktayken mazereti olmaksızın 10 gün üst üste üniversiteye gitmediği teziyle dava açılan akademisyen hakkında mahkeme son kararını verdi. Bolu Yönetim Mahkemesi, akademisyenin aldığı hastalık raporlarını inceleyerek üniversiteyi haksız buldu.

RAPORA KARŞIN MÜSTAFİ SAYILDI

Akademisyen, geçtiğimiz mart ayında İstanbul’daki bir devlet hastanesinde muayene olarak rapor aldı. Üniversite ise kelam konusu raporun tarza uygun olmadığını belirterek hastalık raporlarının gerçeğe uygun olmadığını ileri sürdü. Üniversite idaresi bu nedenle akademisyeni ‘müstafi’ (kendi isteğiyle işten ayrılmak) saydı. Akademisyen ise hastalandığı için derslere giremediğini ve bu nedenle hastaneden rapor aldığını söyledi. Üniversite idaresi ise akademisyenin bu savunmasını ‘gerçekçi’ bulmadı.

Akademisyen, üniversiteyi ikna edemeyince mahkemeye gitti. Üniversite rektörlüğü, mahkemeye yaptığı savunmada, akademisyenin aldığı raporların yordama uygun olmadığını savundu. Üniversite bu münasebetini ise şöyle gerekçelendirdi: “Daha sonradan aldığı raporlar memuriyet mahalli dışından ve mesai saatleri içinde alınmış olduğundan usule uygun olmadığı…” Öte yandan rektörlük, akademisyenin Bolu’ya ve vazifesine geri dönmek istemediğini tez etti.

MAHKEME AKADEMİSYENİ HAKLI BULDU

Bolu Yönetim Mahkemesi ise akademisyenin muayene olduğu hastanelerden istirahatli olduğu günlere dair raporu istedi. Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Eğitim Araştırma Hastanesi raporların yönteme uygun olduğu tarafında mahkemeye görüş bildirdi. Bunun üzerine yönetim mahkemesi, raporların hukuka uygun olduğu istikametinde görüş bildirerek üniversitenin, akademisyeni ‘müstafi’ saymasını da iptal etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu