Ekonomi

Filipin enflasyonu pirinç fiyatlarındaki keskin artışla yükseliyor

Filipinler’de enflasyon Mart ayında üst üste ikinci ay yükselişini sürdürürken, pirinç fiyatlarındaki belirgin artış son 15 yılın en yüksek artışına işaret etti. İstatistik kurumu tarafından Cuma günü açıklanan son verilere göre tüketici fiyat endeksi (TÜFE) Mart ayında yıllık bazda %3,7’ye yükseldi.

Bu oran ekonomistlerin %3,8’lik tahmininin biraz altında ve merkez bankasının bu ay için öngördüğü %3,4 ila %4,2 aralığında yer alıyor.

Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), mevcut ekonomik iklime işaret eden bir açıklama yaparak enflasyon görünümünün daha yüksek risklere doğru kaydığını kabul etti. Para Kurulu bu yeni verinin ardından Pazartesi günü politika ayarlarını gözden geçirecek.

Gıda enflasyonu %5,7’ye ulaşarak Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. Ülkedeki temel gıda maddelerinden biri olan pirinç, Mart ayında %24,4’lük dramatik bir fiyat artışı yaşayarak ayın genel enflasyonunun neredeyse yarısına katkıda bulundu. Bu, pirinç enflasyonunun %24,6 olarak kaydedildiği Şubat 2009’dan bu yana görülen en keskin artış oldu.

Manşet enflasyondaki artışa rağmen, gıda ve enerji gibi değişken kalemlerin hariç tutulduğu çekirdek enflasyon, Şubat ayındaki %3,6’lık seviyesinden Mart ayında hafif bir düşüş göstererek %3,4’e gerilemiştir. Yapılan bir ankete göre Mart ayı çekirdek enflasyonu için tahmin %3,45 idi.

Security Bank’ın Manila’daki baş ekonomisti Robert Dan Roces, BSP’nin önümüzdeki hafta gösterge faiz oranını muhtemelen mevcut seviyesinde tutacağını öngörüyor. Şubat ayında merkez bankası gösterge faiz oranını üst üste üçüncü toplantıda da %6,50’de sabit tutarken, son enflasyon rakamları beklenenden düşük olmakla birlikte gıda fiyatlarındaki artışa ilişkin endişelerin devam ettiğinin altını çiziyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu