Haber

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, CSTO’nun güvenlik konularına duyarsız olduğunu belirtti

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü’nün (KGAÖ) ülkesinin güvenlik sorunlarına gereken hassasiyeti göstermediğini belirterek, “Güvenlik alanında başka ortaklar arıyoruz. Arayıp buluyoruz. Sözleşme imzalamaya, silah ve askeri teçhizat almaya çalışıyoruz.” söz konusu.

Ermenistan Parlamentosu’nda konuşan Paşinyan, CSTO zirvelerine katılmama kararına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paşinyan, KGAÖ’nün Ermenistan’ın güvenliği konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmediğini belirterek, “Bu durum defalarca tekrarlandı. Toplumumuz neden KGAÖ’ye her defasında gidip aynı şeyleri tekrarlayıp, alamadan döndüğümüzü anlamıyor.” Cevap alamadık, sonra tekrar gidiyoruz ve geri dönüyoruz.” ” dedi.

Paşinyan, Ermenistan’ın görüşmeleri reddetmediğini ancak “belirli nedenlerden dolayı” CSTO etkinliklerine katılmama kararı aldığını söyledi.

Ermenistan’ın artık güvenlik alanında yeni ortaklar aradığını belirten Paşinyan, “Güvenlik alanında başka ortaklar arıyoruz. Arıyoruz, buluyoruz. Sözleşmeler imzalamaya, silah ve askeri teçhizat almaya çalışıyoruz. Bizim politikamız budur. Stratejik olarak CSTO’dan ayrılma kararı almadığımız için politikamız “Herhangi bir değişiklikle ilgili açıklama yapmayacağız.” dedi.

Ermenistan Başbakanlığından dün yapılan açıklamada Paşinyan’ın 23 Kasım’da Belarus’ta yapılacak KGAÖ zirvesine katılamayacağı bildirildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, söz konusu karardan “üzüldüklerini” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu