Ekonomi

Enflasyondaki artışın nedenleri nelerdir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Temmuz ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayınladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun dün açıkladığı Temmuz ayı enflasyon rakamlarına göre, tüketici fiyatları endeksindeki (TÜFE) 2023 Temmuz ayındaki değişim bir önceki aya göre yüzde 9,49, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 47,83 oldu.

TCMB enflasyon raporunda, Temmuz ayında aylık enflasyonun tarihi trendlerin üzerinde gerçekleştiği belirtilirken, bunda vergi artışları, TL’deki değer kaybı ve fiyat artışlarının etkili olduğu belirtildi.

Enflasyon raporundan öne çıkanlar

-Tüketici enflasyonu Temmuz’da tarihi Temmuz ayı trendine göre yüzde 9,49 arttı ve yıllık enflasyon 9,62 puan artarak yüzde 47,83 oldu.

– Bu gelişmede vergiye tabi kalemlerdeki fiyat artışlarının yanı sıra Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve fiyat artışları etkili oldu.

– Bu dönemde tüm ana kümelerde yıllık enflasyon arttı. Aylık bazda analiz edildiğinde, özellikle güçte olmak üzere alt kümelerde yüksek artışlar kaydedilmiştir.

– Enerji grubu fiyatlarındaki artışta vergi ayarlamalarının yanı sıra döviz kuru ve uluslararası petrol fiyatlarındaki gelişmelerin etkisiyle artan akaryakıt kalemi etkili olmuştur.

– Döviz kuru geçişkenliği yüksek ve hızlı olan güçlü tüketim malları temel mal enflasyonunda belirleyici olmaya devam etti. Hizmet kümesi fiyatlarındaki aylık artış alt kümelere yayılarak bir önceki aya göre belirgin şekilde daha güçlü olmuştur.

– Gıda fiyatları mevsim ortalamalarının aksine artan yaş meyve-sebze kümelenmesi öncülüğünde bir önceki aya göre önemli ölçüde arttı.

– Üretici fiyatları bu dönemde bir önceki ayın ardından yüksek bir aylık artış kaydetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu