Ekonomi

En Az Kârlı Aylarda Optimal Endüstri Sektörleri – Borsa Yatırımcısı Rehberi

Zorlu bir Nisan ayının ardından ABD borsaları Mayıs ayının ilk yedi işlem seansında kayda değer bir toparlanma yaşadı ve bu ay için genel olarak düşük olan beklentileri aştı.

Dow Jones Endüstriyel Ortalaması (DJIA) şu ana kadar %4,16 oranında artarak %7,32 oranında yükseldiği 1938 yılından bu yana Mayıs ayına en güçlü başlangıcını yaptı. Yatırımcı yayını ‘Stock Trader’s Almanac’ın son analizine göre, S&P 500 %3,54’lük artışla %4,17 yükseldiği 2009’dan bu yana en etkileyici Mayıs başı performansına imza atarken, NASDAQ %4,40’lık artışla %5,89 yükseldiği 1997’den bu yana Mayıs ayına daha başarılı bir başlangıç yapmadı.

Analizde, “Bu yükseliş eğiliminin geleceği ve rekor kıracak seviyelere ulaşıp ulaşmayacağı önemli ölçüde ekonomi ve enflasyonla ilgili gelecek raporlara bağlı olacak” deniyor.

Yayın, “Faiz oranlarının düşeceği beklentisiyle hareket eden piyasa, bazı kazanımları zamanından önce bünyesine katmış görünüyor ve bu dönem için olağan eğilim sadece hafif pozitif olsa da muhtemelen büyümesinin bir kısmını ilerletti” diye ekledi.

Piyasa yeni rekor seviyelere ulaşmadığı sürece, Nisan ayındaki düşüş ve Mayıs ayındaki artış, üçüncü çeyreğe veya ötesine uzanması beklenen dalgalanmaların devam edeceğini göstermektedir. Bu nedenle ‘Stock Trader’s Almanac’, dördüncü çeyrekteki yükselişin yılı güçlü bir şekilde sonlandırmasından önce “En Kötü Aylar” olarak bilinen dalgalı bir dönem öngörmeye devam ediyor.

‘En Kötü Altı Ay’ döneminde hangi sektörler daha iyi performans gösterir?

‘Stock Trader’s Almanac’, Mayıs’tan Ekim’e kadar olan “En Kötü Altı Ay “da S&P 500 ve NASDAQ’ın performansını on dört endüstri endeksi, altın ve 30 yıllık Birleşik Devletler Hazine tahvili ile karşılaştırmalı olarak analiz etti.

Biyoteknoloji ve Bilgi Teknolojisi sektörleri en iyi performans gösteren sektörler olmuş, Biyoteknoloji bu zaman diliminde ortalama %6,78, Bilgi Teknolojisi ise %5,03 kazanç sağlamıştır. Bununla birlikte, Biyoteknoloji verileri yalnızca 29 yıla dayanmaktadır ve tutarlı kazançları zamanın %55,2’sinde gerçekleşmiştir. Bilgi Teknolojisi, 34 yıllık veri ve %70,6 tutarlılık oranıyla daha istikrarlı bir seçim olarak görülmektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

“En Kötü Altı” aydaki diğer güçlü sektörler arasında, her ikisi de performans açısından S&P 500’ü geride bırakan Sağlık Hizmetleri ve Tüketici Temel Malları yer alıyor. Mayıs ve Haziran aylarını “En İyi Sekiz Ay “a dahil eden NASDAQ da, ortalama %4,65 artışla %73,5 oranında kazanç kaydederek güç göstermiştir.

Temel Tüketim Malları, en yüksek ortalama kazanca sahip olmamakla birlikte, tarihsel olarak %76,5 oranında yükselmiş ve nispeten güvenli bir seçenek haline gelmiştir. Kamu Hizmetleri sektörü de %73,5 ile ikinci en yüksek başarı sıklığına sahip olduğu için not edilmelidir.

“Diğer tarafta, açığa satış için dikkate alınması ya da tamamen kaçınılması gereken sektörler var. S&P 500’ün Malzeme sektörü, ‘En Kötü Altı Ay’ boyunca ortalama %1,53’lük bir düşüşle son 34 yılın en zayıf sektörü oldu.”

“PHLX Altın/Gümüş sektörü en zayıf ikinci sektör oldu,” diye vurgulandı.

Ancak Almanak’ın da belirttiği gibi PHLX Altın/Gümüş Endeksi, “En Kötü Altı Ay” boyunca sadece %38,2 oranında kazanç sağlayarak en istikrarlı şekilde düşük performans gösteren sektör olmuştur.

Endeks 2012, 2019 ve 2020’deki kayda değer artışlar dışında son on bir dönemin dokuzunda düşüş yaşamıştır. Kayıp yaşayan son sektör ise %0,74’lük düşüşle NYSE ARCA Doğal Gaz Endeksi oldu.

İlginç bir şekilde, altın ve 30 yıllık tahviller de dahil olmak üzere tüm sektörler tarihsel olarak Mayıs ayında iyi performans göstermiştir. Ancak, Haziran ayı genellikle daha geniş çaplı piyasa düşüşlerinin başlangıcına işaret eder. Temmuz ayında genellikle kısa süreli bir iyileşme görülürken, Ağustos ve Eylül ayları genellikle zor geçer.

Raporda, “Bu düşük performans dönemi, son 34 yılda Ekim ayı sonuçlarını tarihsel olarak iyileştirmiştir” denilmektedir.

“Sadece Biyoteknoloji sektörü, 30 yıllık tahviller ve altın (altın ve gümüş vadeli işlemleri ve hisse senetleri) hem Ağustos hem de Eylül aylarında kazanç elde etmeyi başarmıştır.”

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Artışların sıklığına göre, Temel Tüketim Malları “En Kötü Altı Ay” boyunca en iyi performans gösteren sektör olurken, Altın/Gümüş madencilik hisseleri önemli ölçüde geride kalmıştır. Almanak’ın da belirttiği gibi, tarihsel olarak Mayıs ayı yatırımcıların portföylerini ayarlamaları için iyi bir zamandır ve genellikle piyasa iyi performans gösterirken uzun pozisyonlarını satmalarına olanak tanır.

Bu makale AI’nin yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu