Ekonomi

Dubai Ekonomisi 2023’ün İlk Yarısında %3,2 Büyüdü

Dubai Ekonomisi 2023’ün İlk Yarısında %3,2 Büyüdü

  • Dubai ekonomisi, 2023’ün ikinci çeyreğinde %3,6’lık etkileyici bir büyüme ile ivme kazandı ve yılın ilk yarısında toplam 223,8 milyar AED değerine ulaştı.
  • Hamdan bin Muhammed: “Bu ekonomik büyüme aynı zamanda Dubai Ekonomik Gündemi D33’ün hedefleriyle de uyumludur. Bu hedefler önümüzdeki on yılda GSYİH büyümesini ikiye katlamak ve Emirlik’in dünyanın en büyük üç kentsel ekonomisinden biri olarak konumunu sağlamlaştırmaktır. “Dubai’nin hızlı ekonomik büyümesi, insanlara yatırım yapma ve Dubai’nin yatırım ortamının sürekli gelişimini sağlayacak koşulları yaratma vizyonuyla ileriye bakmanın doğal bir sonucudur.”
  • Helal Almarri: Bu sürdürülebilir ekonomik büyümeyle, Dubai Ekonomik Gündemi D33’ün şehir çapında uyumlaştırılmasının doğrudan bir sonucu olarak eyleme geçirilebilir bir ivme görüyoruz.
  • Hamad Al Mansoori: Dubai ekonomisi, liderliğin büyük vizyonunun yönlendirdiği hukuk sistemi, altyapı, hizmet kalitesi, cazip yatırım ortamı ve dijital dönüşüm gibi çok sayıda başarı faktörüyle destekleniyor.
  • Hizmet hattı performans göstergeleri Dubai’nin dünyada en hızlı toparlanan destinasyon olduğunu doğruluyor
  • Taşıma ve depolama segmenti 2023 yılının ilk yarısında %10,5 büyüme ile öne çıkıyor

Dubai Veliaht Prensi ve Dubai Yürütme Konseyi Lideri Pir Hamdan bin Muhammed bin Rashid Al Maktoum, Dubai ekonomisinin 2023’ün ilk yarısındaki güçlü performansına övgüde bulundu. 2023’ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre 223,8 milyar AED’ye (BAE Dirhemi) ulaştı.

Şeyh Hamdan bin Muhammed, “Ekonomik büyüme, Dubai Ekonomik Gündemi D33’ün önümüzdeki on yılda GSYİH büyümesini ikiye katlama ve emirliğin dünyanın en uygun üç kentsel ekonomisinden biri olarak konumunu sağlamlaştırma hedefleriyle uyumludur.” dedi. Kendisi, bu hızlı ekonomik büyümenin, yatırımları teşvik eden ve yatırımların sürekliliğini sağlamak için koşullar yaratan Birleşik Arap Emirlikleri Lider Yardımcısı ve Başbakanı ve Dubai Emiri Pir Muhammed bin Rashid Al Maktoum’un ileri görüşlü vizyonunun doğal bir sonucu olduğunu belirtti. -Dubai’nin yatırım ortamının iyileştirilmesi.

Emirlik’in olumlu ekonomik performansı, ulaşım, toptan ve perakende ticaret, finans ve sigorta, konaklama ve gıda segmenti, emlak, bilgi ve bağlantı ve imalat gibi sektörlerdeki kayda değer büyümeden kaynaklandı. Dubai Veri ve İstatistik Otoritesi tarafından yayınlanan verilere göre, bu segmentler toplu olarak ilk yarıdaki büyümeye yaklaşık %93,9 katkıda bulunurken, taşımacılık ve depolama sektörü %42,8 ile lider konumda yer alırken, onu %12,9 ve %9 ile ticaret takip ediyor. Sektörü 9 ile finans ve sigorta faaliyetleri takip etti. Bu dikkat çekici performansta 2023 yılının ikinci çeyreğinde reel GSYİH’deki %3,6’lık büyüme etkili oldu.

Dubai Ekonomi ve Turizm Departmanı Genel Müdürü Helal Saeed Almarri şunları söyledi: “Bu sürdürülebilir ekonomik büyüme, Şeyh Muhammed bin’in vizyonu doğrultusunda Dubai Ekonomik Gündemi D33’ün şehir genelinde koordineli bir şekilde uygulanmasının doğrudan sonuçlarıyla birlikte Rashid Al Maktoum, eyleme geçirilebilir bir ivme sağlıyor.” “Görüyoruz” dedi.

D33 kapsamındaki tüm projeleri hızlandırmaya ve bu kritik ekonomik kaldıraçları netleştirmeye kararlı olduklarını belirten Almarri, “Böylece sürdürülebilir ekonomik kalkınma, artan küresel çekicilik ve hiper bağlantılı bir dünya için uygun ekosistemi ve düzenleyici çerçeveyi yaratmaya devam edebiliriz. Hem genişleme hem de yabancı yatırım için ağ.” .

Sonuçlar hakkında yorum yapan Digital Dubai Genel Müdürü Hamad Obaid Al Mansoori, “2023’ün ilk yarısında elde edilen büyüme, Dubai’nin ekonomik ekosisteminin genel performansını yansıtıyor ve bu da hükümetin yatırım için uygun koşullar yaratmasına, işleri artırmasına olanak tanıyor” dedi. rekabet gücü, dış ticareti artırın ve Emirlik ekonomisinde dijital büyümeyi artırın.” “Bu, dönüşümü teşvik etme çabalarıyla uyumlu” dedi.

Al Mansoori şunları söyledi: “Bugün gördüğümüz bu etkileyici rakamlar, hedeflerimize ulaşma ve onları aşma konusunda dikkate değer bir başarıyı temsil ediyor. Tüm bunlar, zaman içinde bunun üstesinden gelme yeteneğini kesin olarak kanıtlamış olan liderliğimiz tarafından ana hatları çizilen açık ve entegre bir strateji tarafından yönlendiriliyor. Dubai’nin en iddialısı “Ekonomik hedeflerimize ulaşmak ve liderliğimizin direktiflerini uygulamak için ilgili tüm tarafların çabalarını, dayanışmasını ve işbirliğini takdir ediyorum. Dubai, dünya lideri bir şehir ve milyonlarca kişinin arzuladığı ve taklit etmeye çalıştığı bir rol modeli olarak prestijini pekiştirdi. Olağanüstü ekonomik büyümemiz beklentileri aşmaya devam ederken, “Fiat modeli, gelecek vaat eden bir prototip ve geleceğin ekonomilerinin açık bir örneği olarak güçlendiriliyor.” dedi.

Dubai Veri ve İstatistik Otoritesi CEO’su Younus Al Nasser şunları söyledi: “Çeşitli segmentlerde ve faaliyetlerde gördüğümüz ekonomik büyüme, Emirlik ekonomisinin dayanıklılığını ve Dubai Ekonomik Gündemi D33’te belirtilen ekonomik hedeflerine ulaşma kararlılığını yansıtıyor. Dubai Hükümetin çabaları ve Dubai ekonomisine sağladığı inanılmaz takviye “Buna yönetişim, yasal entegrasyon, kapsamlı altyapı, rekabetçi lojistik hizmetler ve örnek çeviklik dahildir ve bu da emirlik ekonomisini en uyumlu ve en hızlı toparlanan ekonomi haline getirir” dedi.

Al Nasser, Dubai Veri ve İstatistik Kurumu’nun, Dubai’nin dijital dönüşümdeki hedefleri doğrultusunda en güncel, doğru ve kapsamlı verilere dayanarak ve en son veri tekniklerini kullanarak, uluslararası standartlara ve bilimsel ilkelere göre ekonomik performansı hesapladığını belirtti. “Gerçekliğin kesin bir şekilde anlaşılması, bilinçli karar alma ve geleceğin iddiası ve planlanması için temel sağladığına dair güçlü inancını yansıtıyor.” dedi.

Ekonomi ve Turizm Departmanı (DET) bünyesindeki Dubai Ekonomik Kalkınma Otoritesi CEO’su Hadi Badri şunları söyledi: “Dubai liderliğinin stratejik vizyonu ve kamu ve özel sektör şubelerinin işbirliği ruhu, Dubai’nin canlı ekonomik büyümesinin itici gücü olmaya devam ediyor D33 kapsamındaki stratejik girişimlere odaklanmaya devam edeceğiz.” “Tüm kilit sektörlerde sürdürülebilir büyüme için kritik kolaylaştırıcılar sunmaya, ekonomik kilitlenmeleri çözmeye ve daha kapsamlı bir proje yol haritası oluşturmak için teslimatlara öncelik vermeye devam ediyoruz” dedi.

Ticaret hacminde %1,7 büyüme

Dubai ekonomisindeki ticaret faaliyetleri, 2023 yılının ilk yarısında 53,6 milyar AED katma değer sağlarken, 2022 yılı aynı döneme göre %1,7 büyüyerek GSYİH’ya %23,9, toplam büyümeye ise %12,9 katkı sağladı. Ticari faaliyetler, sürdürülebilirliğe ve ekonomik refaha etkili bir şekilde katkıda bulunduklarından Dubai ekonomisi ve daha geniş bölge için hayati öneme sahiptir.

Taşımacılık ve lojistik sektöründe yüzde 10,5 büyüme

Taşımacılık ve lojistik, 2023 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre %10,5’lik önemli bir büyüme ile diğer tüm branşların üzerinde performans gösterirken, şube 31,4 milyar AED katma değerle ilk yarıda kaydedilen toplam büyümeye %42,8 oranında katkı sağladı. . yarattı. Ulaştırma ve depolama bölümü bireyler ve mallar için kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, elleçleme ve depolama, posta hizmetleri, bireyler ve mallar için hava taşımacılığı ve ilgili ek faaliyetleri içerir.

Hava taşımacılığı, değerli hacmi nedeniyle taşıma ve depolama segmentinin en büyük bölümünü oluşturmaktadır. 2023 yılının ilk yarısında yolcu sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %56 artış kaydeden milli havayollarının hizmetlerine olan talebin artması alt segmentin performansını olumlu etkiledi.

Otel ve restoran bölümünde yüzde 9,2 büyüme

Dubai otel ve yemek hizmetleri bölümü, 2023’ün ilk yarısında yaklaşık 7,9 milyar AED katma değerle %9,2 büyüme oranı bildirdi. Şube ekonomiye yüzde 3,5, toplam büyümeye ise yüzde 9,5 katkı sağladı. Dubai Ekonomi ve Turizm Departmanı’nın verilerine göre Emirlik, geçen yılın aynı dönemine göre %20 artışla 8,55 milyon uluslararası ziyaretçiyi ağırlayarak, Kovid-19’dan önce 2019’un ilk yarısında şehrin karşıladığı 8,36 milyon uluslararası ziyaretçiyi geride bıraktı. 19. DET’in yayınladığı verilere göre Dubai’nin dünyanın gözde turizm destinasyonu konumunu daha da güçlendirdiği görülüyor.

Emlak Bölümünde %3,6 Büyüme

Digital Dubai bünyesinde yer alan Dubai Bilgi ve İstatistik Otoritesi’nin yayınladığı rapora göre gayrimenkul sektörü yüzde 3,6 büyüyerek toplam ekonomiye yüzde 8,2, toplam büyümeye ise yüzde 9,2 katkı sağladı. Dubai Tapu Ofisi’nden alınan verilere göre bu büyüme, bu yılın ilk yarısında mülk satışlarındaki büyümeden kaynaklandı. Bu büyümede sektörün esnekliği ve çekiciliği, yatırımcılara sağlanan şeffaflık ve sektöre duydukları güven de etkili oldu.

Finans Sektöründe %2,7 Büyüme

Finans ve sigorta faaliyetleri 2023’ün ilk yarısında %2,7 büyüme kaydederek 26,6 milyar AED katma değerle GSYİH’ya %11,9 katkıda bulundu. Toplam büyümeye de %9,9 katkı sağladı. BAE Merkez Bankası’nın verilerine göre kredi ve mevduat hacmi geçen yılın aynı dönemine göre ortalama %9 arttı.

Bilgi ve Bağlantıda %3,8 Büyüme

Bilgi ve bağlantı faaliyetleri, 2023’ün ilk yarısında 2022’nin aynı dönemine göre %3,8 büyüme kaydetti ve toplam büyümeye %5 katkıda bulunarak 9,6 milyar AED katma değer üretti.

Öte yandan Dubai’de faaliyet gösteren diğer ekonomik segmentler 2023 yılının ilk yarısında %0,7 büyüme kaydederek toplam büyümeye %6,1 katkı sağladı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu