Haber

Buz gibi havada yol kenarında uyuyan bebekler, ülkeye gelen yabancıları şaşırtıyor! Nedenini duyunca hak vereceksiniz

Bebeklerin, daha sağlıklı bir ömür ve daha rahat bir uyku için dışarıda bırakılması geleneği Danimarka’da uzun yıllardır uygulanıyor.

Danimarkalı ebeveynler 2 yaşından küçük tüm çocuklarını kar yağmur demeden bebek otomobiliyle dışarıda bırakıyor. Böylelikle 2 yaşına kadar sık sık açık havada uyuyan bebeklerin ileride daha sağlıklı bireyler haline geldiği belirtiliyor. Buna paralel olarak kimi uzmanlar, kapalı ortamların açık havaya kıyasla çok daha fala mikroorganizma barındırdığını, bu nedenle açık havada daha fazla vakit geçirmenin bebekler için çok daha sağlıklı olduğunu belirtiyor.

Ayrıca yapılan birtakım bilimsel çalışmalar Danimarka’nın dondurucu soğuklarında uyumaya alışkın bebeklerin, bebeklik periyotlarında daha sağlıklı uyku tertibine sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu bebeklerin kapalı ortamda uyuyan bebeklere nazaran daha uzun mühlet uyuduğu ve bebeklik devirlerindeki en değerli gereksinimlerden olan uyku gereksiniminin daha sağlıklı formda giderildiği söz ediliyor.

Danimarkalı bir anne bebeğin açık havada uyuması için gerekli olan kaideleri şöyle anlatıyor; “Bebeğinizi dışarıda pusetinde uyutmak her türlü hava koşulunda yapılır. Bebekler hafif yün giydirilir ve kuş tüyü yorgan giydirilir, bu da bebeğin vücut ısısını düzenler ve onları aşırı ısınmadan sıcak tutar” dedi.

Anne, ebeveynlerin bebeklerini alışveriş yaparken yahut kahve içerken dışarıda uyurken bırakmalarının da son derece olağan olduğunu söyledi. Fakat anneler ve babalar her vakit yeni doğan bebeklerine göz kulak olurlar ve bebek otomobillerinde çoklukla yanlarında bebek monitörleri bulunur.

Bu gelenek ülkede sıra dışı görünümlerin ortaya çıkmasına neden oluyor. Örneğin ülkedeki pek çok parkta, bebekler için uyku alanları var. Bununla birlikte ülkedeki kreşlerin çabucak hepsindeki uyku kısımları, açık havada yer alıyor. Öte yandan ebeveynlerin alışveriş sırasında yahut bir restoranda yemek yerken, bebekleri dışarıda bırakmaları da olağan bir şey. Kaynak: Listelist, Bright Side

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu