Ekonomi

BIST 100 Endeksi Günün İlk Yarısında Yükselişte

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi günün ilk yarısında yüzde 1,66 artışla 7.653,25 puana ulaştı.

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde olan BIST 100 endeksi, saat 13:00 itibarıyla önceki kapanışa göre 124,68 puan artışla 7.653,25 puana yükseldi. Toplam işlem hacmi 49,9 milyar lira oldu.

Bankacılık endeksi yüzde 1,55, holding endeksi ise yüzde 1,17 oranında değer kazandı.

Sektör endekslerinden en çok kazanan yüzde 3,28 ile yeme-içme olurken, en çok azalan ise yüzde 2,23 ile turizm oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Merkez Bankası Yönetim Merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında, 2023 yıl sonu enflasyon tahminini 2024 yıl sonu olan yüzde 65’e güncellediklerini belirtti. tahmini yüzde 36, 2025 yıl sonu tahmini ise yüzde 14.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) dünkü faiz kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarının piyasa beklentileriyle uyumlu olması nedeniyle küresel hisse senedi piyasalarında olumlu bir seyir gözlemlendiğini ve piyasaların para politikası kararlarına odaklandığını belirtti. İngiltere Bankası (BoE).

Dün beklentiler dahilinde politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutan Fed, bankadan yapılan açıklamada son göstergelerin ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte “güçlü” bir hızda büyüdüğüne işaret ettiği bildirildi.

Fed Lideri Jerome Powell, bankanın politika kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, enflasyonu yüzde 2 hedefine düşürmede kararlı olduklarının altını çizerek, ek para politikası sıkılaştırmasının kapsamı ve politikanın ne kadar süreceği konusunda kararlar alacaklarını açıkladı. gelen verilere ve gelişen görünüm ve risklere bağlı olarak kısıtlayıcı olmaya devam edecek.

Analistler, bugün yurt içindeki haftalık para ve banka istatistiklerinin, BoE’nin yurt dışındaki faiz kararının yanı sıra imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), fabrika siparişleri ve ABD’deki İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin haber akışının takip edileceğini belirtti. ve teknik olarak BIST 100 endeksinde 7.700 seviyesinin direnç konumunda olduğunu, 7.480 ve 7.400 puanlarının ise destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu