Dünya

Belarus: Ukrayna’dan ülkemize sızdırılan bombalar Rusya’ya karşı kullanılabilir

Belarus Dışişleri Bakanı Sergey Aleynik, Sputnik’e açıklamasında, yasa dışı oluşumların Ukrayna’dan silah ve patlayıcıları kaçak yollarla Belarus’a sokma girişimlerinin devam ettiğini bildirdi.

Ukrayna tarafının “drone şeklinde olsun, topraklarımıza silah ve patlayıcı taşıma girişimleri olsun oldukça sık provokasyonlara” başvurduğunu kaydeden Aleynik, yasa dışı oluşumların bu silah ve patlayıcıları terör eylemlerinde kullanmayı planladığını belirterek şunu dedi:

Sadece son bir yılda, Ukrayna’dan Belarus’a silah ve patlayıcı taşımak için kullanılan 40 kanal engellendi. Elbette bunun endişe uyandırmaması mümkün değil.

Ülkede 20 Ukraynalı ajanın yakalandığını kaydeden Aleynik, “Ayrıca aralarında sabotajcı, terör eylemlerini organize eden ve planlayan yaklaşık 40 kişi de gözaltına alındı” ifadesini kullandı.

Bakan, “Günümüzde hasım emellerin büyük ölçüde sadece Belarus’u değil Rusya’yı da hedef aldığının farkındayız. Bu yüzden gizli kanallardan taşınan silah ve patlayıcılar elbette her yerde kullanılabilir” diye kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu