Ekonomi

Bakan Kurum: Battalgazi’de ilk kazıyı vurduk İlk Evim projesi devam ediyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, resmi sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. ‘yüzyılın felaketi’olarak tanımlanan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen Malatya’da afet evleri için ilk kazının yapıldığını belirtti.

Bakan Kurum yaptığı paylaşımda, afet konutlarının yanı sıra Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut hamlesini gerçekleştirdiğini belirtti. “İlk Evim İlk İş Yerim”Proje kapsamında yapılan konutların da hızla arttığını belirten, ”Malatya Battalgazi’de ilk sırayı aldık. İlk etapta 1.073 slot, ileride 750 slot inşa edeceğiz. Hemen yanı başında ‘İlk Evim’ projemizde sosyal konutlarımız devam ediyor. ‘İlk Evim’ devam edecek, afet evlerimiz de hızla yükselecek!”açıklamalarda bulundu.

“MALATYA’DA SOSYAL KONUT HIZLA ARTIYOR”

Bakan Kurum tarafından paylaşılan görselde, deprem konutları için istişarelerin yapıldığı, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alındığı belirtildi. Yeni yerleşim yerlerinde yapılan mikrobölgeleme ve zemin etüt çalışmalarının ardından konut yapımına uygun yerlerde çalışmaların başladığı vurgulanırken, ilk kazının Malatya’da yapıldığı belirtildi.

Paylaşımda deprem evleri için çalışmaların başladığı belirtilirken, diğer yandan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut atılımı olma özelliğini taşıyor. “İlk Evim İlk İş Yerim”Projeyle ilgili çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği belirtildi.

TOKİ Teknik İşler Daire Başkanı Arif Güney Gültekin, Kahramanmaraş merkezli depremin ardından Malatya’da yeni yerleşim yerlerinin belirlendiğini belirtti. ”Malatya’da alanlar belirlendi. Zemin etütleri yapıldı, projeleri yapıldı ve ilk hafriyatını yaptık. Deprem evleri yatay mimari zemin artı 3 veya zemin artı 4 olarak yapılacak. Hızlı bir şekilde bir yıl içinde teslim edeceğiz.”söz konusu.

”11 İLDE 11 AYRI MASTER PLAN ÇALIŞIYOR”

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 11 ilde 11 farklı nazım planla çalışılırken, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından her ilin dokusuna uygun müstakil konutların yapılacağı belirtildi. Zelzele bölgesine yapılacak afet evleri şehrin ihtiyaçlarına göre projelendirilecek. Binalar temel artı 3-4 katı geçmeyecek, yatay ve yerel mimariye uygun olarak inşa edilecektir. Yeni yapılacak konutlarda binaların altında dükkanlar yer almayacak.

Bugün itibariyle 21 bin 244 konutun inşaatına başlandı. 2 ay içinde 11 ilde 244 bin konutun temeli atılacak. Merkezler, rezerv alanlar ve köylerde inşaat süreçleri eş zamanlı olarak yürütülecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu