Haber

Bakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Blinken ile görüştü (2)

GÖRÜŞME 2,5 SAAT SÜRDÜ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmesi sona erdi. Fidan ile Blinken arasındaki özel ve heyetler arası görüşme 2,5 saat sürdü. Toplantının ardından Blinken ve beraberindeki heyet Dışişleri Bakanlığı’ndan ayrıldı.

ABD HEYETİ PROTESTO EDİLDİ

Öte yandan toplantı sırasında çeşitli sivil toplum kuruluşlarından bir grup üye, Dışişleri Bakanlığı’na 500 metre uzaklıktaki bir alanda ABD heyetini protesto etti. 200 kişilik grup, Filistin bayrakları açarak, ‘Siyonist Blinken Ankara’dan defol, ‘Katil Ankara’dan defol’, ‘Savaş değil soykırım, katil İsrail’ ve ‘Türk askeri Gazze’ye’ sloganları attı.

‘ABD’NİN TÜRKİYE’DEKİ ÜSLERİ KAPATILMALI’

Grup adına açıklama yapan Cihannüma Dayanışma ve Dayanışma Derneği Ankara Temsilcisi Semih Okumuş, “Amerika önderliğindeki emperyalist güçlerin desteğini alan işgalci İsrail’in Gazze’de Blinken’e yönelik vahşi saldırılarının üzerinden bir ay geçti. Hiçbir hak ve yasa tanımayan terör saldırıları sonucu masum çocuklar katledildi.” Kadın ve yaşlı Filistinliler şehit oldu ve yaralandı. İşgal rejiminin işlediği suçların doğrudan ortağı ve destekçisi olan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, işgali normalleştirmek ve sözde konsensüs planlarının uygulanması için müzakere yapmak üzere o anın prestijine sahip hükümet yetkilileriyle görüşüyor. Yüzyıl. Tüm dünyanın gözü önünde devam ediyor. Soykırım sonucu bebeklerimizin, çocuklarımızın, kardeşlerimizin bedenleri paramparça olurken, zalimler hâlâ işgalcilerin kendilerini savunma hakkından bahsediyor. Böylece şanlı Gazze halkının güneye sürülmesine, Gazze’nin insanlıktan çıkarılmasına zemin hazırlamak istiyorlar. Emperyalist odağın yeryüzünde kan döken, nifak yaratan merkezi gücü. “Türkiye’nin dört bir yanındaki ulusal güvenliğimize tehdit oluşturan tüm Amerikan askeri üsleri derhal kapatılmalı ve Blinken katili yüzüne açıkça anlatılmalıdır” dedi.

8 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan, bu gruptan ayrı olarak eylem yapan Türk Gençlik Birliği üyesi 7 kişi ile 1 kadın gözaltına alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu