Ekonomi

Aşırı Sıcak Hava Dalgası Brezilya’da Elektrik Talebini Artırdı

SAO PAULO, 15 Kasım (Xinhua) — Brezilya genelinde hissedilen sıcak hava dalgası nedeniyle elektrik talebinde büyük bir artış var. Ulusal Elektrik Sistemi Operatörü Salı günü yaptığı açıklamada, ulusal şebekedeki elektrik talebinin önceki rekoru yüzde 0,5 aşarak 101,5 gigawatt’a ulaştığını duyurdu.

Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi olan ülke, sıcaklıkların yılın bu döneminde tarihsel ortalamanın en az 5 santigrat derece üzerinde kalması nedeniyle Pazartesi günü yeni bir “yüksek tehlike” uyarısı yayınladı. Brezilya’nın güneydoğusundaki Rio de Janeiro şehrinin bazı bölgelerinde hissedilen sıcaklık 58 santigrat derece olarak kaydedildi.

Yerel gazete Folha de Sao Paulo, Meteoroloji Enstitüsü’nün (Inmet) verilerine dayanarak kavurucu sıcakların 2.707 şehirde 116 milyon insanı etkilediğini bildirdi. 43’ten fazla şehirde sıcaklık 40 dereceyi aştı.

El Nino hava olayı nedeniyle Kasım ayının başından bu yana elektrik talebinde yüzde 16,8 artış yaşandı. Inmet’e göre El Niño, Atlantik Okyanusu sularının ısınmasına ve Sao Paulo da dahil olmak üzere ülkenin büyük bölümünde nem oranının azalmasına yol açtı.

Brezilya’nın ana güç talebi; Hidroelektrik santralleri (yüzde 59,8), termik santraller (yüzde 11,5), rüzgar enerjisi (yüzde 9,5), çiftliklerdeki merkezi güneş enerjisi (yüzde 8,4) ve konut tipi güneş enerjisi (yüzde 11,2) tarafından karşılanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu