Haber

Ali Yerlikaya AFAD’a işaret etti: Deprem için toplanan bağışlar nerede?

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, kampanya kapsamında 85 milyar 697 milyon 129 bin 344 TL bağış toplandığını, bunun 56 milyar 563 milyon 536 bin 392 TL’sinin bağış toplandığını belirtti. AFAD aracılığıyla deprem bölgesindeki afetzedelerin ihtiyaçları için kullanılıyor. Bağışların geldiği söylenmesine rağmen deprem bölgesindeki sorunlar bir yıldır çözülmedi. Bağışların nereye harcandığına ilişkin kapsamlı bir açıklama yapılmadı.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’a Değerlendirmelerde bulunan Ekonomist Barış Soydan, “Depremin ilk günlerinde bu kadar büyük bir yardım kampanyası düzenlemek oldukça yanlıştı. Orada devlet tüm ağırlığıyla kendini göstermek zorunda kaldı. Bu işin özel bir vergisi var. “Bu kadar büyük bir felaketi ‘ne istersen’ mantığıyla yönetemezsin” dedi.

‘TOPLUM İKNA OLMADI’

Soydan, “Toplumun toplanan bu vergilerin kendi çıkarları için harcanacağına inandırılması gerekiyor. “Kanal İstanbul gibi çılgın projelere harcanıp harcanmayacağına dair şüphelerin olduğu bir yerde belki de böyle bir vergiyi hiç almamamız lazım” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu