Ekonomi

ABD’de faiz indirimi umutları azalırken hisse senedi birleşme ve satın alma işlemleri arttı

ABD’de faiz indirimi beklentilerinin azalması karşısında, Amerikan şirketleri satın almaları finanse etmek için yüksek maliyetli borç almak yerine giderek daha fazla hisse senedine ve önemli nakit rezervlerine yöneliyor. LSEG’den alınan veriler, 2023 yılının başından bu yana hisse senedi veya nakit ve hisse senedi karışımıyla finanse edilen birleşme ve satın almaların (M&A) yirmi yılı aşkın süredir görülmeyen seviyelere ulaştığını gösteriyor.

Bu yıl tamamı hisse senediyle yapılan birleşme ve satın alma işlemleri 263,6 milyar dolara ulaşarak, açıklanan toplam hacmin yaklaşık %24’ünü temsil etti ve bu oran %47,2 ile 2001’den bu yana görülen en yüksek oran oldu. Nakit ve hisse senedi anlaşmaları da artış göstererek, açıklanan toplam işlem hacminin %10,8’ini oluşturdu ve 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Yatırım bankacıları ve anlaşma avukatları da dahil olmak üzere uzmanlar, borçlanma maliyetlerinin yüksek kalması beklendiğinden bu eğilimin devam edeceğini öngörüyor. Bank of America’da küresel M&A eş başkanı olan Ivan Farman, şirketlerin para birimlerine güvendiklerinde ve aşırı borçtan kaçınmak istediklerinde anlaşmalar için hisse senedi kullanma eğiliminde olduklarını belirtti.

Bu yılın önemli hisse senedi anlaşmaları arasında Capital One’ın Discover Financial’ı 35 milyar dolara satın alması, Diamondback Energy’nin Endeavor Energy’yi 26 milyar dolara satın alması ve BlackRock’ın Global Infrastructure Partners’ı 12,5 milyar dolara satın alması yer alıyor. Nisan ayında IBM elindeki nakit parayı kullanarak HashiCorp’u 6,4 milyar dolara satın alacağını duyurmuş, BHP Billiton (LON:BHPB) ise Anglo American için tamamı hisse senedinden oluşan bir teklif yapmış ancak bu teklif reddedilmiştir.

Lazard M&A küresel başkanı Mark McMaster’a göre, satın almalarda para birimi olarak hisse senedi kullanımı genellikle sinerjilerden yaratılan değeri paylaşma arzusundan kaynaklanıyor.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Toplam birleşme ve satın alma hacminin 2024 yılında %50 oranında artması beklenirken, finansman yöntemleri de değişiyor. Bu yılın başlarında yatırımcılar ABD’de üç faiz indirimi beklerken, şimdi sadece bir veya iki faiz indirimi bekleniyor. Sonuç olarak, yatırım dereceli şirketler birleşme ve satın alma işlemleri için son üç yıldan daha hızlı bir şekilde yaklaşık 71 milyar dolar borç topladı ve yıl sonuna kadar 175 milyar ila 200 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ancak Barclays Capital’den Scott Schulte’ye göre, bilinen işlemlerin yalnızca 60-70 milyar dolarlık kısmının borç piyasaları aracılığıyla finanse edilmesi bekleniyor.

S&P Global Ratings’ten Ruth Yang’a göre, şirketler hala borç arayışında olabilir, ancak daha fazla ön ödeme esnekliği ile ve özel sermaye şirketleri yüksek kaldıraçla ilişkili riskleri azaltmak için nakit ve hisse senedi alımlarını tercih edebilir.

SMBC Nikko Securities’de kredi stratejisti olan Edward Marrinan, küresel finans dışı şirketlerin 5,6 trilyon dolar nakit tuttuğunu ve özel piyasa yatırımcılarının anlaşma yapmak için 2,5 trilyon dolara sahip olduğunu, firmaların nakit veya hisse senedi ile finanse edilen daha küçük stratejik işlemleri tercih edebileceğini belirtti. Marrinan ayrıca, yüksek borçlanma maliyetlerinin ve küreselleşmeden uzaklaşmanın şirketlerin büyük ve dönüştürücü satın almalara yaklaşımı üzerindeki etkisini de vurguladı.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu