Haber

ABD ve İngiltere, Yemen’deki Husilere karşı hava saldırısı düzenledi

ABD ve İngiliz güçleri, Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde İsrail bağlantılı gemilere saldıran Yemen’deki İran destekli Husilere karşı hava operasyonu düzenledi.

7 Ekim 2023’te ABD Donanması, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına başlamasının ardından Kızıldeniz’den geçen İsrail bağlantılı gemileri vuracaklarını açıklayan Yemen’deki İran destekli Husilere karşı harekete geçti. Kızıldeniz’deki ticaret yolunun güvenliğini gerekçe göstererek bölgede uluslararası bir donanma misyonu kuran ABD, İngiltere ile birlikte Yemen’e saldırdı.

ABD VE İNGİLTERE HUTİSLERE YÖNELİK HAVA OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRDİ

Uluslararası koalisyon olarak bölgede konuşlanan ABD ve İngiltere hava kuvvetleri, Yemen’deki Husi hedeflerine yönelik hava operasyonu düzenledi. Operasyona ilişkin henüz detaylı bir açıklama yapılmazken, iki ülke son dönemde Yemen’in bazı noktalarına hava saldırıları düzenlemişti.

KIZILDENİZ’DE SON DURUM

İran’ın desteklediği Yemen’deki Husiler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki olarak 31 Ekim 2023’te İsrail şirketlerine bağlı olduğunu iddia ettikleri ticari gemileri Yemen açıklarında ele geçirmeye ve bir kısmına da İsrail’e ait silahlarla saldırmaya başladı. dronlar ve füzeler.

ABD güçleri bu dönemde Yemen’den atılan füzeleri ve kamikaze insansız hava araçlarını birçok kez düşürdüklerini duyurdu. Husilerin eylemlerinin ardından birçok denizcilik şirketi Kızıldeniz’deki seferlerini durdurma kararı aldı.

ABD, küresel deniz ticareti güvenliğinin tehlikede olduğu gerekçesiyle, 18 Aralık’ta Husilere karşı bir grup ülkenin katılımıyla “Refah Muhafızı Operasyonu” adı verilen çok uluslu bir “deniz görev gücü” oluşturulduğunu duyurdu. 31 Aralık 2023’te Kızıldeniz’de İsrail’e bağlı gemiyi ele geçirmeye çalışan Husilere ait 3 sürat teknesi, ABD helikopterleri tarafından ateş altına alındı.

Husiler, 10 Ocak’ta Kızıldeniz’de bir ABD gemisinin İsrail’i desteklediği gerekçesiyle füzeler ve kamikaze insansız hava araçlarıyla hedef alındığını açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 11 Ocak’ta ABD ve Japonya’nın sunduğu, Husilerin Kızıldeniz’deki saldırılarına derhal son verilmesini talep eden kararı kabul etti. Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve Avrupa ile Asya arasında en kısa yolu sunan Süveyş Kanalı üzerinden küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12’si gerçekleştiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu